Terrapin Cup LCM Meet Results
July 1, 2007, University of Maryland, College Park, Maryland

Meet Manager: Jeff Strahota, 5510 Grove St,
Chevy Chase MD, 20815-3410 (240-472-1481)
Referee: Jim Carey
Stroke/Turn: Ellen Carey
Starter: Steed Edwards
Stroke/Turn: Eric Nordlund
Sanction Number: 107-06

                                   Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manlandro, Cara Marie A   23 All Star                  NT      35.15   20  
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pickens, Sherri S         21 Unattached           2:22.00    2:25.21   20  
  2 Manlandro, Cara Marie A   23 All Star                  NT    2:46.07   17  
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pickens, Sherri S         21 Unattached           4:52.00    5:04.14   20  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manlandro, Cara Marie A   23 All Star                  NT    1:40.24   20  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manlandro, Cara Marie A   23 All Star                  NT      39.79   20  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pickens, Sherri S         21 Unattached           2:42.00    2:43.43   20  
  2 Manlandro, Cara Marie A   23 All Star                  NT    3:07.69   17  
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yonych, Megan A           25 Unattached             30.83      30.09   20  
  2 Sample, Autumn C          25 TERR                      NT      31.87   17  
  3 Yonych, Laura D           27 Unattached             33.30      32.92   16  
  4 Moreno-Hines, Charity K   29 AAM                       NT      35.63   15  
  5 Jones, Rose               29 ALEX                   34.50      36.52   14  
  6 Hufford, Ellen U          25 AAM                    38.60      39.23   13  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yonych, Megan A           25 Unattached           1:05.79    1:05.80   20  
  2 Grover, Mollie            26 TERR                 1:04.00    1:07.18   17  
  3 Yonych, Laura D           27 Unattached           1:09.00    1:10.54   16  
  4 Sample, Autumn C          25 TERR                      NT    1:21.14   15  
  5 Jones, Rose               29 ALEX                 1:15.00    1:23.60   14  
  6 Hufford, Ellen U          25 AAM                  1:27.68    1:28.69   13  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                 2:17.50    2:26.50   20  
  2 Busch, Courtney R         26 TERR                 2:28.00    2:30.91   17  
  3 Yu, Melanie J             26 GMUP                 2:43.12    2:39.10   16  
  4 Jones, Rose               29 ALEX                 2:41.00    3:01.75   15  
  5 Kim, Michelle             27 Columbia                  NT    3:10.51   14  
  6 Hufford, Ellen U          25 AAM                  3:12.39    3:11.71   13  
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      28 RMST                 5:08.75    5:07.63   20  
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                   35.49      36.19   20  
  2 Yonych, Laura D           27 Unattached             39.04      40.22   17  
  3 Moreno-Hines, Charity K   29 AAM                       NT      40.41   16  
  4 Kim, Michelle             27 Columbia                  NT      45.34   15  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                 1:14.50    1:18.08   20  
  2 Sample, Autumn C          25 TERR                      NT    1:20.21   17  
  3 Busch, Courtney R         26 TERR                 1:22.00    1:22.63   16  
  4 Yu, Melanie J             26 GMUP                 1:27.92    1:27.55   15  
  5 Moreno-Hines, Charity K   29 AAM                       NT    1:29.62   14  
  6 Jones, Rose               29 ALEX                 1:28.50    1:32.01   13  
  7 Kim, Michelle             27 Columbia                  NT    1:36.88   12  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                 2:38.00    2:41.66   20  
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newark, Nicole M          28 Unattached                NT      41.74   20  
  2 Hufford, Ellen U          25 AAM                  1:01.90    1:01.71   17  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      28 RMST                 1:29.84    1:25.58   20  
  2 Newark, Nicole M          28 Unattached                NT    1:28.63   17  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      28 RMST                 3:10.81    3:07.19   20  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yonych, Megan A           25 Unattached             33.00      33.07   20  
  2 Sample, Autumn C          25 TERR                      NT      36.57   17  
  3 Busch, Courtney R         26 TERR                   34.00      36.70   16  
  4 Jones, Rose               29 ALEX                   36.50      40.46   15  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      28 RMST                 2:50.24    2:43.80   20  
  2 Busch, Courtney R         26 TERR                 2:53.00    2:54.97   17  
  3 Yu, Melanie J             26 GMUP                 3:05.99    3:01.58   16  
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      28 RMST                 5:54.63    5:53.34   20  
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                   33.20      31.03   20  
  2 Brattland, Janel K        31 AAM                    36.50      38.15   17  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                 1:09.10    1:06.88   20  
  2 Brattland, Janel K        31 AAM                  1:20.00    1:26.97   17  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                 2:45.00    2:27.36   20  
  2 Born, Kathryn             33 RMST                 3:04.77    3:10.40   17  
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie A         31 FXCM                 5:10.00    5:28.39   20  
  2 Born, Kathryn             33 RMST                 6:30.14    6:34.61   17  
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie A         31 FXCM                   35.50      36.14   20  
  2 Born, Kathryn             33 RMST                   42.71      44.97   17  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Born, Kathryn             33 RMST                 1:32.48    1:36.73   20  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie A         31 FXCM                 2:50.00    2:45.62   20  
  2 Born, Kathryn             33 RMST                 3:19.27    3:28.02   17  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brattland, Janel K        31 AAM                  1:32.00    1:44.98   20  
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brattland, Janel K        31 AAM                  3:19.51    3:38.71   20  
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brattland, Janel K        31 AAM                  7:21.76    7:30.81   20  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Launer, Tara Lyn          39 RMST                   35.85      37.09   20  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison B           37 OREG                 2:38.52    2:42.22   20  
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison B           37 OREG                 5:39.79    5:33.31   20  
  2 Launer, Tara Lyn          39 RMST                 6:15.00    6:38.16   17  
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Launer, Tara Lyn          39 RMST                   41.74      42.36   20  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Launer, Tara Lyn          39 RMST                 1:28.18    1:34.28   20  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Launer, Tara Lyn          39 RMST                   39.19      42.36   20  
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison B           37 OREG                 5:34.07    6:21.32   20  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Kelly L           44 SwimQuest              31.38      32.57   20  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Kelly L           44 SwimQuest            1:09.19    1:12.04   20  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Kelly L           44 SwimQuest            2:35.81    2:44.38   20  
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                   35.36      36.36   20  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                 1:17.94    1:20.49   20  
  2 Cleary, Kelly L           44 SwimQuest            1:22.68    1:26.37   17  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                 2:53.16    2:58.89   20  
  2 Cleary, Kelly L           44 SwimQuest            2:54.64    3:08.59   17  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   31.00      29.76   20  
  2 Dawson, Mandy W           45 RMST                   32.43      33.19   17  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Mandy W           45 RMST                 1:14.70    1:17.76   20  
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   36.00      34.17   20  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Mandy W           45 RMST                   42.30      44.17   20  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Mandy W           45 RMST                 1:38.70    1:37.30   20  
  2 Morrin-Nordlund, Deborah  45 TERR                 1:56.10    1:55.93   17  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Mandy W           45 RMST                 3:39.26    3:31.73   20  
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   34.00      31.61   20  
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perfall, Betty M          50 Curl Burke             32.50      33.19   20  
  2 Wymelenberg, Lynn A       52 ANCM                      NT      34.12   17  
  3 Konits, Cindy G           53 MARY                      NT      44.75   16  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           51 SwimQuest            1:09.35    1:14.05   20  
  2 Perfall, Betty M          50 Curl Burke           1:14.00    1:17.27   17  
  3 Wymelenberg, Lynn A       52 ANCM                      NT    1:18.75   16  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 NEM                  2:34.00    2:29.33   20  
  2 Perfall, Betty M          50 Curl Burke           2:46.00    2:51.48   17  
  3 Wymelenberg, Lynn A       52 ANCM                      NT    2:52.46   16  
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 NEM                  5:27.00    5:10.71   20  
  2 Bennett, Lisa A           51 SwimQuest            5:20.91    5:21.68   17  
  3 Perfall, Betty M          50 Curl Burke           6:15.00    5:59.17   16  
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           51 SwimQuest              39.52      41.19   20  
  2 Konits, Cindy G           53 MARY                      NT      57.02   17  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Konits, Cindy G           53 MARY                      NT    1:59.38   20  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 NEM                  2:57.00    2:51.44   20  
  2 Konits, Cindy G           53 MARY                      NT    4:13.42   17  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           51 SwimQuest              39.50      40.17   20  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           51 SwimQuest            1:30.64    1:29.10   20  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn A       52 ANCM                      NT    4:24.32   20  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn A       52 ANCM                      NT      39.58   20  
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 NEM                  2:59.00    2:56.56   20  
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 NEM                  6:27.00    6:10.89   20  
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy V      56 VMST                   38.00      35.27   20  
  2 Danch, Shari              58 AAM                    36.40      37.44   17  
  3 Wagner, Cheryl            55 TERR                   40.00      38.06   16  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy V      56 VMST                 1:28.00    1:18.13   20  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy V      56 VMST                 2:58.00    2:50.25   20  
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy V      56 VMST                 6:20.00    6:04.54   20  
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danch, Shari              58 AAM                    44.84      47.74   20  
  2 Wagner, Cheryl            55 TERR                   45.00      50.85   17  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danch, Shari              58 AAM                    43.89      44.93   20  
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       61 ANCM                      NT      46.19   20  
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       61 ANCM                 1:34.55    1:34.21   20  
 
Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       61 ANCM                 3:40.24    3:37.34   20  
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                   35.00      35.12   20  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                 1:20.00    1:21.27   20  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                 3:03.00    3:04.03   20  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                 1:42.00    1:42.46   20  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            68 WMST                 1:40.00    1:38.65   20  
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            68 WMST                 3:35.00    3:34.09   20  
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           75 VMST                 1:01.50    1:00.27   20  
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           75 VMST                 2:14.13    2:16.42   20  
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           75 VMST                 1:05.70    1:04.77   20  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           75 VMST                 2:27.13    2:22.82   20  
 
Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           75 VMST                 5:15.25    5:12.48   20  
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          76 1776                 1:04.60    1:01.41   20  
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          76 1776                 2:27.15    2:22.83   20  
 
Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          76 1776                 5:21.46    5:10.01   20  
 
Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          76 1776                 1:08.80    1:06.99   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane R          24 All Star               27.90      28.31   20  
  2 DeCagna, Drew A           23 All Star                  NT      28.49   17  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeCagna, Drew A           23 All Star             1:06.05    1:05.94   20  
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane R          24 All Star             5:21.50    5:20.15   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Machado, Peter A          23 TERR                      NT      35.19   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeCagna, Drew A           23 All Star               39.84      34.96   20  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeCagna, Drew A           23 All Star             1:17.10    1:20.78   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane R          24 All Star               30.50      29.34   20  
  2 Machado, Peter A          23 TERR                      NT      30.24   17  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane R          24 All Star             1:06.33    1:09.83   20  
 
Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane R          24 All Star             2:35.63    2:51.45   20  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamieson, Mark            25 All Star               29.00      29.49   20  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamieson, Mark            25 All Star             1:03.74    1:03.99   20  
  2 Strahota, Jeff            27 TERR                 1:03.65    1:06.96   17  
  3 Goodwin, James C          25 RMST                 1:10.00    1:14.97   16  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin M       27 DCAC                 2:11.30    2:11.37   20  
  2 Jamieson, Mark            25 All Star             2:18.50    2:24.19   17  
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin M       27 DCAC                 4:36.02    4:38.34   20  
  2 Strahota, Jeff            27 TERR                 4:44.44    4:44.12   17  
  3 Jamieson, Mark            25 All Star             5:14.84    5:21.79   16  
  4 Goodwin, James C          25 RMST                 5:35.00    5:59.70   15  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin M       27 DCAC                   32.00      29.48   20  
  2 Strahota, Jeff            27 TERR                   33.99      31.68   17  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin M       27 DCAC                 2:29.77    2:28.49   20  
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin M       27 DCAC                 5:29.48    5:09.18   20  
  2 Goodwin, James C          25 RMST                 6:35.00    6:50.59   17  
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Wonkee              33 DCAC                   29.90      29.51   20  
  2 Whitehead, Todd           31 TERR                   35.00      32.95   17  
  3 Chun, Yang J              33 AAM                    33.70      33.74   16  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Wonkee              33 DCAC                 1:06.80    1:04.74   20  
  2 Chun, Yang J              33 AAM                  1:18.80    1:18.14   17  
  3 Hall, Ronald              34 NBAC                 1:09.00    1:18.57   16  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Ronald              34 NBAC                 2:50.00    3:04.48   20  
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathan P            32 St. Louis            5:20.30    5:25.31   20  
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitehead, Todd           31 TERR                   40.00      37.63   20  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitehead, Todd           31 TERR                   45.00      43.29   20  
  2 Chun, Yang J              33 AAM                    44.34      47.14   17  
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathan P            32 St. Louis              31.25      31.53   20  
  2 Moon, Wonkee              33 DCAC                   33.33      32.48   17  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathan P            32 St. Louis            1:12.50    1:12.53   20  
  2 Moon, Wonkee              33 DCAC                 1:18.81    1:18.59   17  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muchow, Steve M           38 MARY                   29.00      26.76   20  
  2 Lutz, Michael H           36 1776                   32.00      28.27   17  
  3 Ellis, Andrew F           39 TERR                   30.00      28.94   16  
  4 Sax, William C            38 GMUP                   30.00      29.87   15  
  5 Horsford, Jonathan        35 DCAC                   31.00      30.35   14  
  6 Stock, Tiago O            35 RMST                   30.11      31.34   13  
  7 Carlson, John             36 RMST                   31.06      31.47   12  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muchow, Steve M           38 MARY                   59.00    1:00.35   20  
  2 Lutz, Michael H           36 1776                 1:08.00    1:03.08   17  
  3 Ellis, Andrew F           39 TERR                 1:02.00    1:03.20   16  
  4 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 1:11.00    1:08.40   15  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 2:25.00    2:30.54   20  
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sax, William C            38 GMUP                 5:10.66    5:06.86   20  
  2 Williams, Neill C         39 DCAC                 5:20.50    5:10.78   17  
  3 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 5:26.00    5:23.10   16  
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         38 ANCM                   30.50      29.98   20  
  2 Carlson, John             36 RMST                   38.23      40.85   17  
  3 Stock, Tiago O            35 RMST                   43.69      45.29   16  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill C         39 DCAC                 1:09.50    1:09.02   20  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill C         39 DCAC                   34.50      33.67   20  
  2 Barrish, Robert J         39 JAM                    36.20      38.14   17  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill C         39 DCAC                 1:14.50    1:14.61   20  
  2 Barrish, Robert J         39 JAM                  1:22.00    1:26.48   17  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 3:14.00    3:09.14   20  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         38 ANCM                   27.50      27.77   20  
  2 Ellis, Andrew F           39 TERR                   34.00      31.50   17  
  3 Sax, William C            38 GMUP                   32.62      31.89   16  
  4 Barrish, Robert J         39 JAM                    32.10      33.92   15  
  5 Carlson, John             36 RMST                   35.18      34.02   14  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         38 ANCM                 1:02.50    1:02.59   20  
  2 Williams, Neill C         39 DCAC                 1:05.50    1:04.55   17  
  3 Lutz, Michael H           36 1776                 1:12.00    1:16.77   16  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sax, William C            38 GMUP                 2:46.73    2:44.91   20  
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         38 ANCM                 2:28.00    2:24.02   20  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          42 GERM                   27.50      27.29   20  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          42 GERM                 1:01.50    1:00.47   20  
  2 Perreca, Chris            44 RMST                 1:08.37    1:12.34   17  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spector, Adam             44 GERM                 2:17.83    2:12.03   20  
  2 Wunderlich, Karl          42 GERM                 2:20.00    2:21.84   17  
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perreca, Chris            44 RMST                   39.19      43.79   20  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dicks, Wally C            44 ANCM                   32.00      31.68   20  
  2 Kress, Jay T              44 FXCM                   38.50      37.10   17  
  3 Perreca, Chris            44 RMST                   40.70      40.67   16  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dicks, Wally C            44 ANCM                 1:10.00    1:10.99   20  
  2 Perreca, Chris            44 RMST                 1:27.62    1:30.98   17  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay T              44 FXCM                 3:10.00    3:08.20   20  
  2 Perreca, Chris            44 RMST                 3:12.66    3:22.46   17  
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay T              44 FXCM                 6:03.00    5:56.30   20  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laiti, Chris              47 Unattached             28.50      28.03   20  
  2 Welsh, David              45 Unattached             35.00      28.10   17  
  3 Shipp, Bill M             47 TERR                   30.50      29.74   16  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laiti, Chris              47 Unattached           1:04.50    1:03.66   20  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, David              45 Unattached           2:45.00    2:26.61   20  
  2 Johnson, Craig S          46 GERM                 2:40.00    2:45.50   17  
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Tom                48 MARY                 8:00.00    7:51.47   20  
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               46 ANCM                   29.00      28.83   20  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               46 ANCM                 1:02.50    1:03.23   20  
  2 Walsh, Tom                48 MARY                 2:00.00    2:02.21   17  
  3 Dougherty, Mark T         49 Health Unlimited     2:31.33    2:05.25   16  
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leddy, Michael            48 GSM                    36.00      37.08   20  
  2 Shipp, Bill M             47 TERR                   39.00      38.89   17  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leddy, Michael            48 GSM                  1:18.00    1:25.20   20  
  2 Dougherty, Mark T         49 Health Unlimited     1:47.48    1:49.58   17  
  3 Walsh, Tom                48 MARY                 2:00.00    2:00.62   16  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               46 ANCM                   27.50      28.03   20  
  2 Shipp, Bill M             47 TERR                   34.00      33.09   17  
  3 Leddy, Michael            48 GSM                    35.00      36.43   16  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Tom                48 MARY                 2:00.00    2:07.67   20  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark               45 GMUP                 2:23.00    2:31.49   20  
  2 Welsh, David              45 Unattached           3:25.00    2:49.32   17  
  3 Johnson, Craig S          46 GERM                 3:00.00    3:09.56   16  
  4 Walsh, Tom                48 MARY                 4:00.00    3:59.96   15  
 -- Dougherty, Mark T         49 Health Unlimited     3:51.18         DQ  
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark               45 GMUP                 5:15.00    5:23.34   20  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        51 DCAC                   31.00      28.08   20  
  2 Pearce, Ira H             52 SwimQuest              29.75      30.01   17  
  3 Rickard, Al K             50 Unattached             31.40      31.34   16  
  4 Taber, Mike D             50 Adirondack             34.00      37.07   15  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mac Donald, James         51 Unattached           1:10.00    1:07.94   20  
  2 Rickard, Al K             50 Unattached           1:07.80    1:09.30   17  
  3 Pearce, Ira H             52 SwimQuest            1:07.50    1:12.21   16  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rickard, Al K             50 Unattached           2:37.00    2:40.99   20  
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rickard, Al K             50 Unattached           5:38.00    5:55.49   20  
  2 Taber, Mike D             50 Adirondack           6:30.00    6:48.32   17  
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearce, Ira H             52 SwimQuest              36.50      38.65   20  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              54 DCAC                 1:45.00    1:32.20   20  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              54 DCAC                 3:25.00    3:21.89   20  
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        51 DCAC                   39.00      34.99   20  
  2 Novitske, Ray             52 ALEX                   42.50      42.60   17  
  3 Nash, Dawson              54 DCAC                   50.00      50.13   16  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        51 DCAC                 1:21.00    1:20.06   20  
  2 Novitske, Ray             52 ALEX                 1:33.00    1:36.29   17  
  3 Taber, Mike D             50 Adirondack           1:40.00    1:41.80   16  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mac Donald, James         51 Unattached             35.00      31.48   20  
  2 Pearce, Ira H             52 SwimQuest              32.50      35.33   17  
  3 Taber, Mike D             50 Adirondack             35.00      37.22   16  
  4 Novitske, Ray             52 ALEX                   41.50      42.81   15  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mac Donald, James         51 Unattached           1:15.00    1:20.80   20  
  2 Pearce, Ira H             52 SwimQuest            1:14.50    1:38.63   17  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              54 DCAC                 3:45.00    3:38.90   20  
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rickard, Al K             50 Unattached           3:20.00    3:22.99   20  
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              54 DCAC                 6:20.00    7:22.84   20  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David C           58 ANCM                 2:44.00    2:45.62   20  
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David C           58 ANCM                 5:58.00    5:58.04   20  
  2 Shannon, Toby M           59 MARY                 7:30.00    7:46.39   17  
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charlie L        57 TERR                   42.50      41.20   20  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Mike           55 MARY                 1:26.50    1:24.93   20  
  2 Hoffman, Charlie L        57 TERR                 1:30.50    1:30.46   17  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Mike           55 MARY                 3:14.00    3:12.38   20  
  2 Hoffman, Charlie L        57 TERR                 3:25.50    3:22.36   17  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          55 ANCM                   30.00      30.92   20  
  2 Hoffman, Charlie L        57 TERR                   38.50      33.54   17  
  3 Ehrlinger, Mike           55 MARY                   35.50      34.29   16  
  4 Shannon, Toby M           59 MARY                   50.00      42.61   15  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Mike           55 MARY                 1:19.00    1:19.00   20  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Mike           55 MARY                 3:10.00    2:58.77   20  
  2 Harmon, David C           58 ANCM                 2:46.00    3:10.22   17  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              60 PAFC                 1:10.50    1:11.41   20  
  2 Robinson, David L         64 GERM                 1:20.00    1:21.77   17  
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        61 GMUP                 6:15.00    6:16.20   20  
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      63 GSM                    33.70      34.40   20  
  2 Timmons, Timothy T        61 GMUP                   38.50      39.01   17  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        61 GMUP                 1:26.50    1:26.32   20  
  2 Platt, Jay R              60 PAFC                 1:30.00    1:27.04   17  
  3 Robinson, David L         64 GERM                 1:40.00    1:43.62   16  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        61 GMUP                 3:09.00    3:11.00   20  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              60 PAFC                 1:35.00    1:37.64   20  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      63 GSM                    31.50      32.06   20  
  2 Platt, Jay R              60 PAFC                   37.50      37.82   17  
  3 Robinson, David L         64 GERM                   39.00      39.47   16  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              60 PAFC                 1:35.00    1:35.24   20  
  2 Robinson, David L         64 GERM                 1:53.00    1:45.75   17  
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             69 GSM                    32.11      33.03   20  
  2 Leilich, Bob              67 WMST                   52.00      42.33   17  
  3 Burgess, Thom             65 Colorado               34.00      49.04   16  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             69 GSM                  1:16.29    1:19.88   20  
  2 Leilich, Bob              67 WMST                 1:55.00    1:37.59   17  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Bob              67 WMST                 3:55.00    3:40.51   20  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             69 GSM                    41.89      42.97   20  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             69 GSM                  1:37.89    1:47.52   20  
  2 Loewe, Raymond D          65 PAFC                 1:30.00    2:21.10   17  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             69 GSM                    36.83      38.61   20  
  2 Rolston, Howard L         67 Unattached             39.40      39.66   17  
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Roger M           65 DC Masters           3:55.00    3:59.33   20  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David P         70 1776                   34.67      33.93   20  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David P         70 1776                 1:16.70    1:13.79   20  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David P         70 1776                 2:44.00    2:38.39   20  
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David P         70 1776                 5:51.00    5:40.86   20  
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          72 VMST                   52.00      53.82   20  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          72 VMST                 1:58.00    1:53.31   20  
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          72 VMST                 4:30.00    4:34.52   20  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          77 RMST                   36.00      37.81   20  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          77 RMST                 3:50.00    3:37.87   20  
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          77 RMST                   46.00      49.47   20  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          77 RMST                 1:50.00    1:46.06   20  
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          77 RMST                   58.00      55.52   20  
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger G           80 1776                   45.00      48.40   20  
 
Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger G           80 1776                 1:40.00    1:42.72   20  
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger G           80 1776                 2:35.00    3:49.04   20  
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terrapin Masters  'A'                             2:11.00    2:07.43   40  
     1) Shipp, Bill M M47               2) Jarell, Noble M31              
     3) Whitehead, Todd M31             4) Strahota, Jeff M27             
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District of Columbia Aquatics  'A'                2:06.00    1:27.95   40  
     1) Horsford, Jonathan M35          2) Williams, Neill C M39          
     3) Burkhardt, Justin M M27         4) Moon, Wonkee M33               
  2 Terrapin Masters  'A'                                  NT    2:17.82   34  
     1) Machado, Peter A M23            2) Goodison, Michael R M35        
     3) Jarell, Noble M31               4) Ellis, Andrew F M39            
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:28.20    2:33.48   40  
     1) Manheim, Frank T M77            2) Perreca, Chris M44             
     3) Carlson, John M36               4) Stock, Tiago O M35             
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terrapin Masters  'A'                             2:10.00    2:04.50   40  
     1) Grover, Mollie W26              2) Machado, Peter A M23           
     3) Sample, Autumn C W25            4) Ellis, Andrew F M39            
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:12.20    2:07.32   40  
     1) O'Reilly, Jennifer M W28        2) Stock, Tiago O M35             
     3) Dawson, Mandy W W45             4) Goodwin, James C M25           
  2 Arlington Ageless Masters  'A'                         NT    2:29.14   34  
     1) Hufford, Ellen U W25            2) Brattland, Janel K W31         
     3) Danch, Shari W58                4) Chun, Yang J M33               
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terrapin Masters  'A'                             2:29.00    2:34.87   40  
     1) Grover, Mollie W26              2) Busch, Courtney R W26          
     3) Sample, Autumn C W25            4) Wagner, Cheryl W55             
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terrapin Masters  'A'                                  NT    2:17.66   40  
     1) Nordlund, Eric M44              2) Morrin-Nordlund, Deborah J W45 
     3) Wagner, Cheryl W55              4) Lee, Michael M40