Licensed to Univ. of Maryland/College Park
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/22/2010 12:30 PM
        2010 Colonies Zone Long Course Championship, Sanction #: 100-05        
                            6th Annual Terrapin Cup                            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wessel, Alexandra         20 Unattached             29.60      30.33    9  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Samantha J       19 Unattached           1:23.48    1:22.45    9  
                  39.64     1:22.45 (42.81)                                        
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wessel, Alexandra         20 Unattached           2:15.00    2:26.47    9  
                  34.97     1:11.82 (36.85)     1:50.01 (38.19)     2:26.47 (36.46)
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Samantha J       19 Unattached           7:25.46    6:34.53    9  
                  41.54     1:28.87 (47.33)     2:18.78 (49.91)     3:10.08 (51.30)
        4:01.43 (51.35)     4:53.20 (51.77)     5:46.10 (52.90)     6:34.53 (48.43)
 
Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Homa, Becca               24 District Of Colu-10 31:05.00   25:23.56    9  
                  43.81     1:32.73 (48.92)     2:22.45 (49.72)     3:12.11 (49.66)
      5:43.51 (2:31.40)                             5:43.92 ( )     6:33.90 (49.98)
        7:24.39 (50.49)     8:15.99 (51.60)     9:06.88 (50.89)     9:58.09 (51.21)
       10:48.94 (50.85)    11:40.24 (51.30)    12:31.49 (51.25)    13:22.77 (51.28)
       14:13.65 (50.88)    15:05.68 (52.03)                            16:48.86 ( )
       17:39.21 (50.35)    18:31.50 (52.29)    19:23.73 (52.23)    20:15.68 (51.95)
       21:08.38 (52.70)    22:01.28 (52.90)    22:54.09 (52.81)    23:45.35 (51.26)
     25:23.56 (1:38.21)                                                            
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wessel, Alexandra         20 Unattached           1:15.00    1:15.01    9  
                  36.98     1:15.01 (38.03)                                        
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Samantha J       19 Unattached             46.19      46.88    9  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Homa, Becca               24 District Of Colu-10  1:30.00    1:39.56    9  
                  48.32     1:39.56 (51.24)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          29 Terrapin Masters-10    29.40      29.59    9  
  2 Van Erden, Jayme K        25 Reston Masters S-10    29.36      29.73    7  
  3 Russo, Claire C           27 Virginia Masters-12    31.62      31.29    6  
  4 Kobal, Stephanie A        28 Unattached             31.65      31.35    5  
  5 Creazzo, Kelly Anne       29 Alexandria Maste-10    33.06      33.56    4  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme K        25 Reston Masters S-10  1:05.15    1:05.97    9  
                  31.34     1:05.97 (34.63)                                        
  2 Russo, Claire C           27 Virginia Masters-12  1:08.81    1:08.55    7  
                  33.29     1:08.55 (35.26)                                        
  3 Hufford, Ellen U          28 Arlington Master-10  1:28.22    1:34.23    6  
                  45.13     1:34.23 (49.10)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          29 Terrapin Masters-10  2:18.64    2:24.93    9  
                  32.75     1:08.91 (36.16)     1:46.56 (37.65)     2:24.93 (38.37)
  2 Russo, Claire C           27 Virginia Masters-12  2:29.08    2:27.32    7  
                  34.07     1:11.69 (37.62)     1:50.07 (38.38)     2:27.32 (37.25)
  3 Turner, Betsy             26 Virginia Masters-12  2:30.00    2:34.51    6  
                  35.49     1:14.66 (39.17)     1:54.72 (40.06)     2:34.51 (39.79)
  4 Kobal, Stephanie A        28 Unattached           2:27.76    2:38.29    5  
                  34.64     1:13.70 (39.06)     1:56.10 (42.40)     2:38.29 (42.19)
  5 Six, Cindy                28 Columbia Masters-9   2:30.00    2:45.35    4  
                  37.11     1:17.62 (40.51)     2:00.90 (43.28)     2:45.35 (44.45)
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Betsy             26 Virginia Masters-12  5:25.00    5:27.05    9  
                  37.56     1:18.43 (40.87)     2:00.75 (42.32)     2:43.18 (42.43)
        3:25.45 (42.27)     4:07.06 (41.61)     4:48.05 (40.99)     5:27.05 (39.00)
  2 Kobal, Stephanie A        28 Unattached           5:36.22    5:51.54    7  
                  37.68     1:19.72 (42.04)     2:03.71 (43.99)     2:48.92 (45.21)
        3:34.64 (45.72)     4:20.24 (45.60)     5:06.04 (45.80)     5:51.54 (45.50)
  3 Hufford, Ellen U          28 Arlington Master-10  6:57.93    7:14.28    6  
                  47.46     1:40.86 (53.40)     2:37.93 (57.07)     3:32.35 (54.42)
        4:31.42 (59.07)     5:25.27 (53.85)     6:21.33 (56.06)     7:14.28 (52.95)
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Lillian M         27 Terrapin Masters-10 20:08.19   19:27.99    9  
                                1:13.56 ( )                             2:30.49 ( )
                                3:47.43 ( )                             5:04.57 ( )
                                6:21.98 ( )                             7:39.70 ( )
                                8:57.75 ( )                            10:16.06 ( )
       10:55.27 (39.21)    11:34.62 (39.35)    12:14.00 (39.38)    12:53.31 (39.31)
       13:32.39 (39.08)    14:11.42 (39.03)    14:51.30 (39.88)    15:30.85 (39.55)
       16:10.49 (39.64)    16:50.80 (40.31)    17:30.44 (39.64)    18:10.83 (40.39)
       18:49.63 (38.80)    19:27.99 (38.36)                                        
  2 Six, Cindy                28 Columbia Masters-9  22:00.00   22:55.29    7  
                  27.99     1:18.07 (50.08)     1:53.43 (35.36)     2:45.39 (51.96)
        3:30.50 (45.11)     4:16.26 (45.76)     5:01.75 (45.49)     5:49.14 (47.39)
        6:35.81 (46.67)     7:22.39 (46.58)     8:09.93 (47.54)     8:56.26 (46.33)
        9:43.44 (47.18)    10:30.60 (47.16)    11:17.55 (46.95)    12:04.40 (46.85)
       12:51.42 (47.02)    13:37.59 (46.17)    14:24.38 (46.79)    15:11.12 (46.74)
       15:43.48 (32.36)  16:45.06 (1:01.58)    17:32.32 (47.26)    18:19.32 (47.00)
       19:06.11 (46.79)    19:52.93 (46.82)    20:39.52 (46.59)    21:25.57 (46.05)
       21:53.84 (28.27)  22:55.29 (1:01.45)                                        
  3 Ohlhaber, Kathy           25 Montgomery Ancie-10 29:00.00   27:53.38    6  
                  50.04     1:44.60 (54.56)     2:41.00 (56.40)     3:38.98 (57.98)
        4:37.09 (58.11)     5:35.29 (58.20)     6:32.95 (57.66)     7:31.10 (58.15)
        8:28.58 (57.48)     9:26.45 (57.87)    10:23.22 (56.77)    11:20.46 (57.24)
       12:17.08 (56.62)    13:14.10 (57.02)    14:11.35 (57.25)    15:07.34 (55.99)
       16:02.36 (55.02)    16:58.52 (56.16)    17:54.69 (56.17)    18:48.69 (54.00)
       19:42.78 (54.09)    20:38.29 (55.51)    21:32.93 (54.64)    22:28.66 (55.73)
       23:24.68 (56.02)    24:18.89 (54.21)    25:15.05 (56.16)    26:10.07 (55.02)
       27:04.98 (54.91)    27:53.38 (48.40)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          29 Terrapin Masters-10    33.98      34.41    9  
  2 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-12    35.00      34.43    7  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-12  1:15.00    1:12.45    9  
                  35.72     1:12.45 (36.73)                                        
  2 Galan, Juliana M          27 Terrapin Masters-10  1:18.96    1:17.93    7  
                  37.89     1:17.93 (40.04)                                        
  3 Creazzo, Kelly Anne       29 Alexandria Maste-10  1:38.11    1:21.72    6  
                  39.20     1:21.72 (42.52)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Juliana M          27 Terrapin Masters-10  2:47.53    2:46.96    9  
                  39.91     1:21.80 (41.89)     2:05.16 (43.36)     2:46.96 (41.80)
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme K        25 Reston Masters S-10    39.00      38.71    9  
  2 Grover, Mollie K          29 Terrapin Masters-10    39.85      40.17    7  
  3 Hufford, Ellen U          28 Arlington Master-10  1:03.41    1:03.05    6  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme K        25 Reston Masters S-10    33.13      32.94    9  
  2 Russo, Claire C           27 Virginia Masters-12    35.83      33.94    7  
  3 Creazzo, Kelly Anne       29 Alexandria Maste-10    42.06      34.10    6  
  4 Kobal, Stephanie A        28 Unattached             33.17      34.70    5  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire C           27 Virginia Masters-12  1:18.45    1:15.86    9  
                  35.07     1:15.86 (40.79)                                        
  2 Creazzo, Kelly Anne       29 Alexandria Maste-10  1:30.81    1:17.95    7  
                  35.80     1:17.95 (42.15)                                        
  3 Turner, Betsy             26 Virginia Masters-12  1:20.00    1:19.84    6  
                  37.11     1:19.84 (42.73)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Betsy             26 Virginia Masters-12  3:00.00    2:58.13    9  
                  38.89     1:24.83 (45.94)     2:12.47 (47.64)     2:58.13 (45.66)
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-12  2:36.00    2:38.78    9  
                  35.03     1:15.89 (40.86)     2:02.50 (46.61)     2:38.78 (36.28)
  2 Creazzo, Kelly Anne       29 Alexandria Maste-10  2:50.00    2:53.52    7  
                  35.67     1:20.26 (44.59)     2:11.87 (51.61)     2:53.52 (41.65)
  3 Turner, Betsy             26 Virginia Masters-12  2:50.00    3:05.63    6  
                  38.32     1:29.76 (51.44)     2:23.52 (53.76)     3:05.63 (42.11)
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Betsy             26 Virginia Masters-12  6:20.00    6:10.87    9  
                  37.86     1:22.61 (44.75)     2:13.70 (51.09)     3:02.69 (48.99)
        3:55.64 (52.95)     4:48.30 (52.66)     5:30.24 (41.94)     6:10.87 (40.63)
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            33 North Carolina M-13    27.70      27.80    9  
  2 Webb, Katie               31 Virginia Masters-12    33.24      32.42    7  
  3 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    35.45      35.78    6  
  4 Campbell, Danielle        33 Maryland Masters-9     48.73      43.71    5  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seal, Tiffany F           30 Warrenton Master-12  1:06.33    1:08.17    9  
                  33.12     1:08.17 (35.05)                                        
  2 Webb, Katie               31 Virginia Masters-12  1:15.25    1:14.46    7  
                  35.39     1:14.46 (39.07)                                        
  3 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16  1:16.25    1:22.13    6  
                  39.51     1:22.13 (42.62)                                        
  4 Beauchamp, Heather L      34 Unattached           1:36.00    1:29.90    5  
                  41.39     1:29.90 (48.51)                                        
  5 Campbell, Danielle        33 Maryland Masters-9   1:52.42    1:44.04    4  
                  48.40     1:44.04 (55.64)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seal, Tiffany F           30 Warrenton Master-12  2:19.82    2:28.62    9  
                  32.87     1:09.27 (36.40)     1:48.79 (39.52)     2:28.62 (39.83)
  2 Roddin, Julie             34 Terrapin Masters-10  2:35.56    2:31.33    7  
                  35.02     1:13.26 (38.24)     1:52.62 (39.36)     2:31.33 (38.71)
  3 Webb, Katie               31 Virginia Masters-12  2:43.56    2:44.78    6  
                  37.32     1:18.23 (40.91)     2:01.59 (43.36)     2:44.78 (43.19)
  4 Caldas, Hannah            33 North Carolina M-13  2:14.79    3:03.64    5  
                  27.44                             2:20.18 ( )     3:03.64 (43.46)
  5 Erskine, Kara S           31 Terrapin Masters-10  3:19.38    3:04.98    4  
                  41.20     1:27.89 (46.69)     2:17.07 (49.18)     3:04.98 (47.91)
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       31 Reston Masters S-10  5:24.64    5:07.15    9  
                  35.35     1:14.27 (38.92)     1:53.24 (38.97)     2:32.61 (39.37)
        3:11.84 (39.23)     3:51.14 (39.30)     4:29.78 (38.64)     5:07.15 (37.37)
  2 Seal, Tiffany F           30 Warrenton Master-12  5:30.22    5:19.82    7  
                  36.14     1:15.73 (39.59)     1:56.00 (40.27)     2:36.28 (40.28)
        3:17.31 (41.03)     3:58.59 (41.28)     4:40.71 (42.12)     5:19.82 (39.11)
  3 Erskine, Kara S           31 Terrapin Masters-10  6:37.31    6:35.60    6  
                  42.95     1:31.77 (48.82)     2:23.67 (51.90)     3:14.76 (51.09)
        4:07.43 (52.67)     4:59.31 (51.88)     5:49.33 (50.02)     6:35.60 (46.27)
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             34 Terrapin Masters-10 21:00.00   20:51.17    9  
                  36.14     1:16.44 (40.30)     1:57.79 (41.35)     2:39.50 (41.71)
        3:21.22 (41.72)     4:03.44 (42.22)     4:45.09 (41.65)     5:27.31 (42.22)
        6:09.72 (42.41)     6:52.38 (42.66)     7:35.42 (43.04)     8:19.82 (44.40)
        9:03.74 (43.92)     9:48.55 (44.81)    10:33.89 (45.34)    11:18.90 (45.01)
       12:02.76 (43.86)    12:47.22 (44.46)    13:31.08 (43.86)    14:15.53 (44.45)
       14:59.51 (43.98)    15:43.92 (44.41)    16:27.66 (43.74)    17:12.00 (44.34)
       17:56.27 (44.27)    18:40.86 (44.59)    19:24.81 (43.95)    20:08.77 (43.96)
       20:51.17 (42.40)                                                            
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Katie               31 Virginia Masters-12    42.10      41.08    9  
  2 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    39.15      43.09    7  
  3 Beauchamp, Heather L      34 Unattached             51.00      44.84    6  
  4 Campbell, Danielle        33 Maryland Masters-9   1:10.00      57.93    5  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erskine, Kara S           31 Terrapin Masters-10  1:40.19    1:40.35    9  
                  49.91     1:40.35 (50.44)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            33 North Carolina M-13  2:41.78    2:41.85    9  
                  36.50     1:16.14 (39.64)     1:58.63 (42.49)     2:41.85 (43.22)
  2 Carlson, Jennifer M       31 Reston Masters S-10  2:45.00    2:48.79    7  
                  41.45     1:23.87 (42.42)     2:06.68 (42.81)     2:48.79 (42.11)
  3 Erskine, Kara S           31 Terrapin Masters-10  3:34.26    3:31.96    6  
                  50.30     1:43.96 (53.66)     2:38.46 (54.50)     3:31.96 (53.50)
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Katie               31 Virginia Masters-12    45.86      44.45    9  
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       31 Reston Masters S-10  3:12.35    3:14.50    9  
                  46.25     1:36.61 (50.36)     2:26.87 (50.26)     3:14.50 (47.63)
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            33 North Carolina M-13    31.51      30.84    9  
  2 Seal, Tiffany F           30 Warrenton Master-12    30.10      34.60    7  
  3 Webb, Katie               31 Virginia Masters-12    37.40      36.14    6  
  4 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    37.89      38.25    5  
  5 Campbell, Danielle        33 Maryland Masters-9     58.19      55.86    4  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seal, Tiffany F           30 Warrenton Master-12  1:10.09    1:16.67    9  
                  35.30     1:16.67 (41.37)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seal, Tiffany F           30 Warrenton Master-12  2:35.16    2:54.46    9  
                  37.27     1:20.39 (43.12)     2:07.26 (46.87)     2:54.46 (47.20)
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            33 North Carolina M-13  2:35.50    2:35.41    9  
                  32.31     1:13.27 (40.96)     1:59.43 (46.16)     2:35.41 (35.98)
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             34 Terrapin Masters-10  6:11.92    6:06.71    9  
                  38.78     1:28.08 (49.30)     2:15.06 (46.98)     3:00.29 (45.23)
        3:53.88 (53.59)     4:47.74 (53.86)     5:27.58 (39.84)     6:06.71 (39.13)
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret G         39 Ward's Swim Club-10    31.00      28.88    9  
  2 Kagy-Schwartz, Michelle   35 Colonials 1776-8       29.99      30.87    7  
  3 Burkart, Dana M           39 Colonials 1776-8       32.00      33.27    6  
  4 Flickinger, Katie A       35 Colonials 1776-8       36.00      34.66    5  
  5 Halem, Jenni L            39 Germantown Maryl-10    45.00      36.42    4  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Formica, Raquel           39 Central Maryland-9   1:30.00    1:13.63    9  
                  34.18     1:13.63 (39.45)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkart, Dana M           39 Colonials 1776-8     2:52.00    2:44.17    9  
                  36.99     1:17.90 (40.91)     2:01.77 (43.87)     2:44.17 (42.40)
  2 Formica, Raquel           39 Central Maryland-9   2:40.00    2:53.39    7  
                  35.08     1:15.84 (40.76)     2:03.56 (47.72)     2:53.39 (49.83)
  3 Halem, Jenni L            39 Germantown Maryl-10  3:05.00    2:58.67    6  
                  39.89     1:24.48 (44.59)     2:11.33 (46.85)     2:58.67 (47.34)
  4 Flickinger, Katie A       35 Colonials 1776-8     2:50.00    3:07.16    5  
                  40.07     1:26.92 (46.85)     2:17.11 (50.19)     3:07.16 (50.05)
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flickinger, Katie A       35 Colonials 1776-8    29:00.00   27:11.42    9  
                  45.03     1:36.56 (51.53)     2:29.94 (53.38)     3:24.04 (54.10)
        4:18.51 (54.47)     5:13.94 (55.43)     6:09.05 (55.11)     7:04.86 (55.81)
        8:00.94 (56.08)     8:56.43 (55.49)     9:52.19 (55.76)    10:47.08 (54.89)
       11:42.90 (55.82)    12:37.63 (54.73)    13:33.15 (55.52)    14:28.51 (55.36)
       15:24.06 (55.55)    16:19.30 (55.24)    17:14.83 (55.53)    18:09.15 (54.32)
       19:03.76 (54.61)    19:57.97 (54.21)    20:52.80 (54.83)    21:47.80 (55.00)
       22:42.47 (54.67)    23:37.78 (55.31)    24:33.55 (55.77)    25:27.90 (54.35)
       26:22.19 (54.29)    27:11.42 (49.23)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   35 Colonials 1776-8       38.99      37.04    9  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   35 Colonials 1776-8     1:20.00    1:21.38    9  
                  39.91     1:21.38 (41.47)                                        
  2 Halem, Jenni L            39 Germantown Maryl-10  1:45.00    1:28.06    7  
                  42.55     1:28.06 (45.51)                                        
  3 Burkart, Dana M           39 Colonials 1776-8     1:27.00    1:28.59    6  
                  42.65     1:28.59 (45.94)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   35 Colonials 1776-8     2:47.99    2:53.82    9  
                  40.95     1:24.53 (43.58)     2:09.12 (44.59)     2:53.82 (44.70)
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret G         39 Ward's Swim Club-10    34.00      30.97    9  
  2 Kagy-Schwartz, Michelle   35 Colonials 1776-8       33.56      33.25    7  
  3 Burkart, Dana M           39 Colonials 1776-8       38.00      38.23    6  
  4 Formica, Raquel           39 Central Maryland-9     45.00      38.59    5  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 Asphalt Green Ma-6     28.20      28.45    9  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 Asphalt Green Ma-6   1:00.90    1:01.86    9  
                  28.83     1:01.86 (33.03)                                        
  2 Katsaros, Sheryl K        41 Reston Masters S-10  1:15.00    1:14.18    7  
                  36.55     1:14.18 (37.63)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katsaros, Sheryl K        41 Reston Masters S-10  5:50.00    5:41.65    9  
                  39.18     1:21.98 (42.80)     2:05.89 (43.91)     2:49.58 (43.69)
        3:33.27 (43.69)     4:16.29 (43.02)     4:59.77 (43.48)     5:41.65 (41.88)
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corbin, Diana M           42 Terrapin Masters-10 30:00.00   29:09.04    9  
                  56.20     1:54.21 (58.01)     2:51.33 (57.12)     3:48.41 (57.08)
        4:46.39 (57.98)     5:44.09 (57.70)     6:42.42 (58.33)     7:40.97 (58.55)
        8:38.96 (57.99)     9:37.68 (58.72)    10:35.24 (57.56)    11:34.42 (59.18)
       12:32.66 (58.24)    13:31.70 (59.04)    14:30.12 (58.42)    15:28.94 (58.82)
       16:27.23 (58.29)    17:25.85 (58.62)    18:23.38 (57.53)    19:21.74 (58.36)
       20:20.64 (58.90)    21:19.73 (59.09)    22:19.06 (59.33)    23:18.30 (59.24)
       24:17.76 (59.46)    25:16.70 (58.94)    26:15.39 (58.69)    27:14.15 (58.76)
       28:12.46 (58.31)    29:09.04 (56.58)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 Asphalt Green Ma-6     32.11      32.31    9  
  2 Clifford-Dicks, Barbara   44 Patriot Masters-10     35.35      36.60    7  
  3 Katsaros, Sheryl K        41 Reston Masters S-10    40.00      39.19    6  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 Asphalt Green Ma-6   1:08.85    1:08.92    9  
                  32.77     1:08.92 (36.15)                                        
  2 Williams, Susan O         44 Ward's Swim Club-10  1:13.00    1:14.81    7  
                  35.64     1:14.81 (39.17)                                        
  3 Clifford-Dicks, Barbara   44 Patriot Masters-10   1:17.78    1:18.92    6  
                  36.95     1:18.92 (41.97)                                        
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   44 Patriot Masters-10   2:51.82    2:58.97    9  
                  43.13     1:29.54 (46.41)     2:15.49 (45.95)     2:58.97 (43.48)
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 Asphalt Green Ma-6     30.40      30.43    9  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn C       49 Maryland Masters-9     29.30      29.78    9  
  2 Livingston, Leslie C      49 Patriot Masters-10     30.00      30.02    7  
  3 Harris, Janet             45 Asphalt Green Ma-6     31.13      30.89    6  
  4 Rutkowski, Rae Ann        48 Connecticut Mast-5     34.60      35.43    5  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 Garden State Mas-7   1:10.00    1:12.14    9  
                  34.36     1:12.14 (37.78)                                        
  2 Rutkowski, Rae Ann        48 Connecticut Mast-5   1:20.93    1:18.73    7  
                  37.48     1:18.73 (41.25)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     2:22.22    2:26.16    9  
                  34.03     1:11.62 (37.59)     1:49.70 (38.08)     2:26.16 (36.46)
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     5:00.50    5:03.16    9  
                  34.81     1:13.51 (38.70)     1:52.17 (38.66)     2:31.33 (39.16)
        3:09.81 (38.48)     3:48.21 (38.40)     4:26.16 (37.95)     5:03.16 (37.00)
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 Garden State Mas-7   5:25.00    5:26.83    7  
                  37.17     1:17.96 (40.79)     1:59.00 (41.04)     2:40.45 (41.45)
        3:22.11 (41.66)     4:04.38 (42.27)     4:46.15 (41.77)     5:26.83 (40.68)
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8    18:44.81   19:40.67    9  
                  35.18     1:14.13 (38.95)     1:53.85 (39.72)     2:33.27 (39.42)
        3:10.03 (36.76)     3:52.84 (42.81)     4:32.62 (39.78)     5:11.93 (39.31)
        5:51.39 (39.46)     6:30.43 (39.04)     7:02.04 (31.61)     7:49.45 (47.41)
        8:28.71 (39.26)     9:08.16 (39.45)     9:47.79 (39.63)    10:26.83 (39.04)
       11:06.09 (39.26)    11:45.75 (39.66)    12:25.46 (39.71)    13:04.98 (39.52)
       13:44.76 (39.78)    14:24.22 (39.46)    15:03.41 (39.19)    15:43.56 (40.15)
       16:22.96 (39.40)    17:02.59 (39.63)    17:42.00 (39.41)    18:22.09 (40.09)
       19:01.84 (39.75)    19:40.67 (38.83)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie C      49 Patriot Masters-10     33.40      33.49    9  
  2 Harris, Janet             45 Asphalt Green Ma-6     37.67      36.62    7  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Janet             45 Asphalt Green Ma-6   1:19.79    1:18.40    9  
                  38.27     1:18.40 (40.13)                                        
  2 Morrin-Nordlund, Deborah  48 Terrapin Masters-10  2:01.55    1:59.11    7  
                  58.58   1:59.11 (1:00.53)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     2:47.42    2:45.90    9  
                  40.69     1:22.50 (41.81)     2:04.90 (42.40)     2:45.90 (41.00)
  2 Jost, Karen M             49 Alexandria Maste-10  3:55.00    3:45.03    7  
                  52.99     1:50.13 (57.14)     2:48.75 (58.62)     3:45.03 (56.28)
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Janet             45 Asphalt Green Ma-6     41.14      41.10    9  
  2 Livingston, Leslie C      49 Patriot Masters-10     41.53      41.81    7  
  3 Russello, Stacey D        47 Snow Masters Swi-12    42.71      42.23    6  
  4 Rutkowski, Rae Ann        48 Connecticut Mast-5     45.70      45.82    5  
  5 Wallace, Karen            49 Unattached             50.83      51.29    4  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Janet             45 Asphalt Green Ma-6   1:34.07    1:30.10    9  
                  41.78     1:30.10 (48.32)                                        
  2 Rutkowski, Rae Ann        48 Connecticut Mast-5   1:40.45    1:43.12    7  
                  48.94     1:43.12 (54.18)                                        
  3 Morrin-Nordlund, Deborah  48 Terrapin Masters-10  1:59.45    1:58.21    6  
                  54.92   1:58.21 (1:03.29)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     3:20.23    3:18.45    9  
                  47.08     1:38.06 (50.98)     2:28.86 (50.80)     3:18.45 (49.59)
  2 Russello, Stacey D        47 Snow Masters Swi-12  3:29.98    3:29.49    7  
                  49.39     1:43.80 (54.41)     2:38.79 (54.99)     3:29.49 (50.70)
  3 Wallace, Karen            49 Unattached           4:04.92    4:06.21    6  
                  54.73   1:57.00 (1:02.27)   3:01.62 (1:04.62)   4:06.21 (1:04.59)
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie C      49 Patriot Masters-10     32.00      31.22    9  
  2 Voorhees, Carolyn C       49 Maryland Masters-9     31.90      32.26    7  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     1:16.11    1:17.62    9  
                  36.48     1:17.62 (41.14)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     2:42.42    2:43.59    9  
                  37.01     1:19.45 (42.44)     2:02.06 (42.61)     2:43.59 (41.53)
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     2:50.52    2:47.52    9  
                  36.33     1:20.41 (44.08)     2:10.13 (49.72)     2:47.52 (37.39)
  2 Harris, Janet             45 Asphalt Green Ma-6   3:01.57    2:53.45    7  
                  39.47     1:22.95 (43.48)     2:13.98 (51.03)     2:53.45 (39.47)
  3 Russello, Stacey D        47 Snow Masters Swi-12  3:24.04    3:17.13    6  
                  44.46     1:40.43 (55.97)     2:33.53 (53.10)     3:17.13 (43.60)
  4 Jost, Karen M             49 Alexandria Maste-10  3:55.00    3:58.44    5  
                  58.69     1:58.43 (59.74)   3:05.02 (1:06.59)     3:58.44 (53.42)
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               45 Colonials 1776-8     5:45.45    5:47.65    9  
                  37.18     1:20.15 (42.97)     2:05.97 (45.82)     2:49.56 (43.59)
        3:40.43 (50.87)     4:31.21 (50.78)     5:09.92 (38.71)     5:47.65 (37.73)
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 Garden State Mas-7   6:15.00    6:10.02    7  
                  39.28     1:26.17 (46.89)     2:12.57 (46.40)     2:59.02 (46.45)
        3:52.56 (53.54)     4:46.73 (54.17)     5:28.63 (41.90)     6:10.02 (41.39)
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia M         50 Reston Masters S-10  5:54.79    5:39.02    9  
                  38.09     1:19.36 (41.27)     2:02.45 (43.09)     2:45.59 (43.14)
        3:28.75 (43.16)     4:12.12 (43.37)     4:55.79 (43.67)     5:39.02 (43.23)
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia M         50 Reston Masters S-10    40.66      41.13    9  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia M         50 Reston Masters S-10  3:05.95    3:05.11    9  
                  43.68     1:31.61 (47.93)     2:18.50 (46.89)     3:05.11 (46.61)
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyland, Cynthia L         50 Unattached           1:30.00    1:27.22    9  
                  40.60     1:27.22 (46.62)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyland, Cynthia L         50 Unattached           3:20.00    3:08.30    9  
                  39.74     1:28.88 (49.14)     2:25.30 (56.42)     3:08.30 (43.00)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 New England Mast-2     32.00      29.94    9  
  2 Umbdenstock, Kathy        59 Virginia Masters-12    36.00      34.81    7  
  3 Watts, Sue N              56 Colonials 1776-8       37.29      36.06    6  
  4 White, Maureen T          55 DelmarvaAquaticM-9     38.50      40.26    5  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 New England Mast-2   1:10.00    1:07.25    9  
                  33.22     1:07.25 (34.03)                                        
  2 Umbdenstock, Kathy        59 Virginia Masters-12  1:17.73    1:16.47    7  
                  37.86     1:16.47 (38.61)                                        
  3 Wymelenberg, Lynn A       55 Reston Masters S-10  1:17.00    1:17.26    6  
                  36.80     1:17.26 (40.46)                                        
  4 Watts, Sue N              56 Colonials 1776-8     1:23.65    1:22.16    5  
                  39.36     1:22.16 (42.80)                                        
  5 Lim-Sharpe, Judy          59 Montgomery Ancie-10  1:18.00    1:23.59    4  
                  40.22     1:23.59 (43.37)                                        
  6 Paterline, Diane G        56 Health Unlimited-9   1:35.34    1:32.69    3  
                  45.07     1:32.69 (47.62)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 New England Mast-2   2:40.00    2:26.64    9  
                  35.62     1:13.20 (37.58)     1:50.60 (37.40)     2:26.64 (36.04)
  2 Umbdenstock, Kathy        59 Virginia Masters-12  2:58.30    2:53.65    7  
                  40.82     1:24.71 (43.89)     2:10.22 (45.51)     2:53.65 (43.43)
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 New England Mast-2   5:40.00    5:14.52    9  
                  37.11     1:16.79 (39.68)     1:57.12 (40.33)     2:37.27 (40.15)
        3:17.12 (39.85)     3:56.93 (39.81)     4:36.34 (39.41)     5:14.52 (38.18)
  2 Wymelenberg, Lynn A       55 Reston Masters S-10  6:04.00    5:53.01    7  
                  38.81     1:23.30 (44.49)     2:08.48 (45.18)     2:54.00 (45.52)
        3:39.12 (45.12)     4:25.07 (45.95)     5:10.47 (45.40)     5:53.01 (42.54)
  3 Umbdenstock, Kathy        59 Virginia Masters-12  6:12.00    6:10.35    6  
                  42.32     1:28.60 (46.28)     2:15.76 (47.16)     3:04.03 (48.27)
        3:50.96 (46.93)     4:38.81 (47.85)     5:25.92 (47.11)     6:10.35 (44.43)
  4 Lim-Sharpe, Judy          59 Montgomery Ancie-10  7:25.25    6:51.40    5  
                  46.60     1:38.54 (51.94)     2:31.02 (52.48)     3:24.33 (53.31)
        4:16.87 (52.54)     5:09.31 (52.44)     6:01.29 (51.98)     6:51.40 (50.11)
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   59 Virginia Masters-12 21:45.00   20:31.89    9  
                  37.11     1:17.86 (40.75)     1:59.33 (41.47)     2:39.92 (40.59)
        3:21.18 (41.26)     4:02.19 (41.01)     4:43.51 (41.32)     5:24.34 (40.83)
        6:05.45 (41.11)     6:46.79 (41.34)     7:28.10 (41.31)     8:09.41 (41.31)
        8:50.52 (41.11)     9:32.27 (41.75)    10:13.25 (40.98)    10:54.51 (41.26)
       11:35.56 (41.05)    12:17.01 (41.45)    12:58.03 (41.02)    13:39.60 (41.57)
       14:20.59 (40.99)    15:02.13 (41.54)    15:43.27 (41.14)    16:25.15 (41.88)
       17:06.59 (41.44)    17:47.83 (41.24)    18:28.76 (40.93)    19:10.20 (41.44)
       19:51.40 (41.20)    20:31.89 (40.49)                                        
  2 Watts, Sue N              56 Colonials 1776-8    25:19.59   24:25.30    7  
                  44.86     1:33.29 (48.43)     1:50.33 (17.04)     2:22.46 (32.13)
        3:11.00 (48.54)     3:59.84 (48.84)     4:48.56 (48.72)     5:37.59 (49.03)
        6:26.63 (49.04)     7:15.44 (48.81)     8:04.15 (48.71)     8:53.22 (49.07)
        9:41.76 (48.54)    10:30.39 (48.63)    11:19.09 (48.70)    12:08.05 (48.96)
       12:57.06 (49.01)    13:46.38 (49.32)    14:34.90 (48.52)    15:24.17 (49.27)
       16:14.20 (50.03)    17:04.21 (50.01)    17:53.36 (49.15)    18:42.95 (49.59)
       19:32.59 (49.64)    20:21.67 (49.08)    21:10.85 (49.18)    22:00.56 (49.71)
       22:49.33 (48.77)  24:25.30 (1:35.97)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 New England Mast-2     39.00      39.80    9  
  2 Watts, Sue N              56 Colonials 1776-8       44.83      44.33    7  
  3 Umbdenstock, Kathy        59 Virginia Masters-12    47.06      44.94    6  
  4 Paterline, Diane G        56 Health Unlimited-9     52.36      52.45    5  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        59 Virginia Masters-12  1:40.00    1:37.35    9  
                  49.16     1:37.35 (48.19)                                        
  2 Corones, Lou              56 Anne Arundel Amp-9   2:00.00    2:04.82    7  
                1:04.43   2:04.82 (1:00.39)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paterline, Diane G        56 Health Unlimited-9   3:50.61    3:57.20    9  
                  57.33   1:58.69 (1:01.36)   3:00.80 (1:02.11)     3:57.20 (56.40)
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Maureen T          55 DelmarvaAquaticM-9     47.50      47.93    9  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Maureen T          55 DelmarvaAquaticM-9   1:48.00    1:47.06    9  
                  50.23     1:47.06 (56.83)                                        
  2 Corones, Lou              56 Anne Arundel Amp-9   1:49.92    1:58.51    7  
                  55.64   1:58.51 (1:02.87)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Maureen T          55 DelmarvaAquaticM-9   3:55.00    3:53.03    9  
                  52.78     1:52.10 (59.32)   2:52.35 (1:00.25)   3:53.03 (1:00.68)
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corones, Lou              56 Anne Arundel Amp-9   1:00.00      56.70    9  
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne L          55 Germantown Maryl-10  1:20.00    1:19.50    9  
                  38.09     1:19.50 (41.41)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne L          55 Germantown Maryl-10  3:00.00    3:02.11    9  
                  36.82     1:25.89 (49.07)     2:22.31 (56.42)     3:02.11 (39.80)
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19    35.20      35.18    9  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth R           64 Curl Burke Maste-10  1:21.00    1:36.68    9  
                  45.30     1:36.68 (51.38)                                        
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  2:56.75    2:53.77    9  
                  38.89     1:22.92 (44.03)     2:09.56 (46.64)     2:53.77 (44.21)
  2 Bennett, Ruth R           64 Curl Burke Maste-10  3:10.00    3:16.99    7  
                  44.82     1:35.08 (50.26)     2:26.35 (51.27)     3:16.99 (50.64)
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       64 Montgomery Ancie-10    46.00      44.50    9  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       64 Montgomery Ancie-10  1:39.68    1:37.64    9  
                  47.73     1:37.64 (49.91)                                        
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       64 Montgomery Ancie-10  3:34.60    3:34.50    9  
                  50.62     1:46.64 (56.02)     2:40.94 (54.30)     3:34.50 (53.56)
  2 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  3:55.66    3:58.51    7  
                  56.31   1:57.71 (1:01.40)   2:59.04 (1:01.33)     3:58.51 (59.47)
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  1:41.98    1:41.82    9  
                  47.60     1:41.82 (54.22)                                        
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  3:31.48    3:31.88    9  
                  46.69     1:44.83 (58.14)   2:47.83 (1:03.00)     3:31.88 (44.05)
 
Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       64 Montgomery Ancie-10  7:21.73    7:15.47    9  
                  46.75     1:44.10 (57.35)     2:41.74 (57.64)     3:40.34 (58.60)
        4:37.10 (56.76)     5:35.05 (57.95)     6:24.83 (49.78)     7:15.47 (50.64)
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           69 Virginia Masters-12    35.26      36.58    9  
  2 Dameron, Pam D            65 Quest Masters Sw-12    37.30      37.94    7  
  3 Katz, Jane                67 Asphalt Green Ma-6     48.50      45.15    6  
  4 Manheim, Lucy M           68 Reston Masters S-10    45.00      47.73    5  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           69 Virginia Masters-12  1:23.86    1:24.14    9  
                  40.59     1:24.14 (43.55)                                        
  2 Manheim, Lucy M           68 Reston Masters S-10  1:58.00    1:57.80    7  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           69 Virginia Masters-12  3:04.63    3:11.34    9  
                  43.73     1:33.07 (49.34)     2:23.86 (50.79)     3:11.34 (47.48)
  2 Durrant, Betsy            69 Virginia Masters-12  3:15.00    3:14.85    7  
                  44.78     1:33.56 (48.78)     2:24.63 (51.07)     3:14.85 (50.22)
  3 Dameron, Pam D            65 Quest Masters Sw-12  3:15.60    3:20.58    6  
                  48.39     1:40.55 (52.16)     2:32.25 (51.70)     3:20.58 (48.33)
  4 Katz, Jane                67 Asphalt Green Ma-6   3:43.25    3:32.09    5  
                  49.27     1:43.81 (54.54)     2:38.19 (54.38)     3:32.09 (53.90)
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            69 Virginia Masters-12  7:10.00    7:02.40    9  
                  47.47     1:40.08 (52.61)     2:33.71 (53.63)     3:28.40 (54.69)
        4:21.48 (53.08)     5:15.16 (53.68)     6:09.61 (54.45)     7:02.40 (52.79)
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dameron, Pam D            65 Quest Masters Sw-12    49.00      48.40    9  
  2 Martin, Judy              68 Virginia Masters-12    50.71      51.14    7  
  3 Manheim, Lucy M           68 Reston Masters S-10    58.00      57.20    6  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy              68 Virginia Masters-12  1:51.05    1:49.07    9  
                  53.01     1:49.07 (56.06)                                        
  2 Manheim, Lucy M           68 Reston Masters S-10  2:04.00    2:06.88    7  
                1:03.13   2:06.88 (1:03.75)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy              68 Virginia Masters-12  4:10.61    3:54.80    9  
                  55.36   1:56.16 (1:00.80)   2:57.16 (1:01.00)     3:54.80 (57.64)
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dameron, Pam D            65 Quest Masters Sw-12    49.20      51.68    9  
  2 Martin, Judy              68 Virginia Masters-12    53.06      54.62    7  
  3 Manheim, Lucy M           68 Reston Masters S-10  1:05.00    1:12.92    6  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dameron, Pam D            65 Quest Masters Sw-12  1:48.50    1:47.48    9  
                  51.46     1:47.48 (56.02)                                        
  2 Martin, Judy              68 Virginia Masters-12  2:10.00    2:11.02    7  
                1:01.02   2:11.02 (1:10.00)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dameron, Pam D            65 Quest Masters Sw-12  3:58.20    3:53.54    9  
                  54.70   1:55.28 (1:00.58)   2:56.52 (1:01.24)     3:53.54 (57.02)
 
Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jane                67 Asphalt Green Ma-6   9:00.00    8:28.76    9  
                1:07.44   2:23.17 (1:15.73)     3:18.87 (55.70)     4:15.45 (56.58)
      5:30.70 (1:15.25)   6:43.97 (1:13.27)     7:36.53 (52.56)     8:28.76 (52.23)
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           73 Virginia Masters-12    43.00      42.69    9  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           73 Virginia Masters-12  1:39.29    1:40.28    9  
                  46.11     1:40.28 (54.17)                                        
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           73 Virginia Masters-12  1:56.08    2:01.23    9  
                  58.51   2:01.23 (1:02.72)                                        
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           73 Virginia Masters-12  4:06.13    4:16.80    9  
                1:00.48   2:06.71 (1:06.23)   3:13.02 (1:06.31)   4:16.80 (1:03.78)
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          75 Virginia Masters-12    39.02      38.14    9  
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          75 Virginia Masters-12  1:33.25    1:32.24    9  
                  44.15     1:32.24 (48.09)                                        
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          75 Virginia Masters-12  2:03.34    2:03.88    9  
                  59.36   2:03.88 (1:04.52)                                        
 
Men 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Peter A            21 Terrapin Masters-10 16:53.76   17:07.87    9  
                  30.95     1:04.75 (33.80)     1:37.82 (33.07)     2:10.45 (32.63)
        2:44.16 (33.71)     3:17.28 (33.12)     3:51.60 (34.32)     4:25.96 (34.36)
        5:01.09 (35.13)     5:36.09 (35.00)     6:11.16 (35.07)     6:45.57 (34.41)
        7:20.57 (35.00)     7:55.56 (34.99)     8:30.45 (34.89)     9:05.12 (34.67)
        9:40.04 (34.92)    10:14.92 (34.88)    10:49.55 (34.63)    11:24.12 (34.57)
       11:58.98 (34.86)    12:33.64 (34.66)    13:08.76 (35.12)    13:43.04 (34.28)
       14:18.26 (35.22)    14:52.81 (34.55)    15:27.68 (34.87)    16:02.00 (34.32)
       16:35.82 (33.82)    17:07.87 (32.05)                                        
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Peter A            21 Terrapin Masters-10  2:24.59    2:20.74    9  
                  33.48     1:09.40 (35.92)     1:45.91 (36.51)     2:20.74 (34.83)
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Peter A            21 Terrapin Masters-10  2:16.46    2:18.20    9  
                  29.26     1:05.12 (35.86)     1:47.88 (42.76)     2:18.20 (30.32)
 
Men 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Peter A            21 Terrapin Masters-10  4:48.86    4:44.53    9  
                  29.36     1:02.39 (33.03)     1:40.45 (38.06)     2:16.93 (36.48)
        2:59.04 (42.11)     3:41.01 (41.97)     4:13.98 (32.97)     4:44.53 (30.55)
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12    26.30      25.37    9  
  2 Creazzo, Tim A            28 Colonials 1776-8       27.49      26.80    7  
  3 McKee, Michael R          25 Virginia Masters-12    28.89      27.31    6  
  4 Hiskey, Justin R          26 Maryland Masters-9     27.99      27.81    5  
  5 Aker, Scott L             28 Unattached             28.08      28.69    4  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12    56.41      54.86    9  
                  26.08       54.86 (28.78)                                        
  2 Aker, Scott L             28 Unattached           1:09.88    1:06.18    7  
                  31.99     1:06.18 (34.19)                                        
  3 Green, Benjamin           28 District Of Colu-10  1:00.32    1:09.11    6  
                  31.09     1:09.11 (38.02)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12  2:02.11    1:59.83    9  
                  26.36       55.48 (29.12)     1:26.77 (31.29)     1:59.83 (33.06)
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12  4:23.62    4:23.11    9  
                  28.83     1:01.78 (32.95)     1:35.14 (33.36)     2:08.64 (33.50)
        2:42.20 (33.56)     3:16.09 (33.89)     3:50.22 (34.13)     4:23.11 (32.89)
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12    29.50      29.02    9  
  2 Hiskey, Justin R          26 Maryland Masters-9     32.00      32.26    7  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          26 Maryland Masters-9   1:12.72    1:13.32    9  
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creazzo, Tim A            28 Colonials 1776-8       33.30      33.25    9  
  2 Green, Benjamin           28 District Of Colu-10    33.84      39.11    7  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creazzo, Tim A            28 Colonials 1776-8     1:15.00    1:16.02    9  
                  35.00     1:16.02 (41.02)                                        
  2 McKee, Michael R          25 Virginia Masters-12  1:24.42    1:21.89    7  
                  38.21     1:21.89 (43.68)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perfanov, Val             25 Pennypack Aquati-8     27.14      27.08    9  
  2 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12    28.50      28.59    7  
  3 McKee, Michael R          25 Virginia Masters-12    32.11      28.78    6  
  4 Aker, Scott L             28 Unattached             30.03      29.53    5  
  5 Hiskey, Justin R          26 Maryland Masters-9     29.62      29.66    4  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12  1:02.73      59.86    9  
                  27.63       59.86 (32.23)                                        
  2 Perfanov, Val             25 Pennypack Aquati-8   1:00.25    1:00.98    7  
                  28.11     1:00.98 (32.87)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-12  2:22.10    2:16.62    9  
                  29.36     1:02.37 (33.01)     1:38.39 (36.02)     2:16.62 (38.23)
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creazzo, Tim A            28 Colonials 1776-8     2:41.09    2:32.08    9  
                  31.58     1:12.51 (40.93)     1:56.87 (44.36)     2:32.08 (35.21)
  2 Hiskey, Justin R          26 Maryland Masters-9   2:46.40    2:45.02    7  
                  32.41     1:18.44 (46.03)     2:05.57 (47.13)     2:45.02 (39.45)
  3 Aker, Scott L             28 Unattached           3:03.03    2:53.63    6  
                  35.12     1:21.88 (46.76)     2:14.54 (52.66)     2:53.63 (39.09)
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krajewski, Thomas J       32 YMCA Indy SwimFi-16    25.50      26.01    9  
  2 Sanchez Torrente, Luis    30 National Capital-10    27.03      27.03    7  
  3 Preddy, Donovan           32 Pennypack Aquati-8        NT      28.20    6  
  4 Strahota, Jeffrey R       30 Terrapin Masters-10    29.92      28.34    5  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez Torrente, Luis    30 National Capital-10  1:01.90    1:01.29    9  
                  28.96     1:01.29 (32.33)                                        
  2 Francois, Olivier         31 Terrapin Masters-10  1:02.00    1:12.83    7  
                  34.45     1:12.83 (38.38)                                        
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Six, Jeff                 32 Columbia Masters-9   3:00.00    3:25.93    9  
                  41.25     1:29.47 (48.22)     2:24.88 (55.41)   3:25.93 (1:01.05)
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francois, Olivier         31 Terrapin Masters-10  5:50.00    6:02.00    9  
                  40.79     1:25.44 (44.65)     2:11.63 (46.19)     2:58.15 (46.52)
        3:44.70 (46.55)     4:30.97 (46.27)     5:16.99 (46.02)     6:02.00 (45.01)
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       33 Colonials 1776-8    18:24.42   19:08.03    9  
                  33.65     1:09.60 (35.95)     1:46.58 (36.98)     2:23.77 (37.19)
        3:01.55 (37.78)     3:39.64 (38.09)     4:18.16 (38.52)     4:55.96 (37.80)
        5:34.53 (38.57)     6:13.48 (38.95)     6:52.04 (38.56)     7:30.86 (38.82)
        8:09.58 (38.72)     8:47.90 (38.32)     9:26.85 (38.95)    10:05.43 (38.58)
       10:44.07 (38.64)    11:23.16 (39.09)    12:01.77 (38.61)    12:40.32 (38.55)
       13:19.33 (39.01)    13:58.28 (38.95)    14:36.77 (38.49)    15:15.74 (38.97)
       15:55.03 (39.29)    16:33.82 (38.79)    17:13.11 (39.29)    17:51.88 (38.77)
       18:30.83 (38.95)    19:08.03 (37.20)                                        
  2 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10 23:28.57   19:53.75    7  
                  34.27     1:12.22 (37.95)     1:50.94 (38.72)     2:30.41 (39.47)
        3:10.07 (39.66)     3:50.22 (40.15)     4:30.43 (40.21)     5:10.92 (40.49)
        5:51.05 (40.13)     6:31.63 (40.58)     7:11.91 (40.28)     7:52.21 (40.30)
        8:32.52 (40.31)     9:12.46 (39.94)     9:52.56 (40.10)    10:33.15 (40.59)
       11:13.51 (40.36)    11:54.17 (40.66)    12:34.94 (40.77)    13:15.48 (40.54)
       13:54.69 (39.21)    14:34.19 (39.50)    15:13.72 (39.53)    15:53.91 (40.19)
       16:33.87 (39.96)    17:14.41 (40.54)    17:54.62 (40.21)    18:34.85 (40.23)
       19:14.59 (39.74)    19:53.75 (39.16)                                        
  3 Six, Jeff                 32 Columbia Masters-9  35:00.00   29:17.19    6  
                  51.06     1:46.78 (55.72)     2:45.75 (58.97)     3:44.72 (58.97)
        4:44.60 (59.88)     5:44.41 (59.81)   6:44.70 (1:00.29)   7:45.30 (1:00.60)
        8:44.32 (59.02)     9:44.21 (59.89)  10:44.60 (1:00.39)    11:44.56 (59.96)
       12:44.37 (59.81)  13:45.22 (1:00.85)  14:45.56 (1:00.34)  15:45.69 (1:00.13)
     16:45.73 (1:00.04)    17:44.57 (58.84)    18:44.36 (59.79)    19:43.76 (59.40)
       20:42.10 (58.34)    21:39.44 (57.34)    22:37.59 (58.15)    23:35.67 (58.08)
       24:34.06 (58.39)    25:30.82 (56.76)    26:27.04 (56.22)    27:24.32 (57.28)
       28:19.83 (55.51)    29:17.19 (57.36)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 Terrapin Masters-10    37.73      34.50    9  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10  1:25.12    1:21.38    9  
                  40.75     1:21.38 (40.63)                                        
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       33 Colonials 1776-8     2:40.00    2:35.13    9  
                  36.25     1:15.30 (39.05)     1:55.66 (40.36)     2:35.13 (39.47)
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10    39.57      34.27    9  
  2 Sanchez Torrente, Luis    30 National Capital-10    35.00      36.16    7  
  3 Preddy, Donovan           32 Pennypack Aquati-8        NT      37.59    6  
  4 Strahota, Jeffrey R       30 Terrapin Masters-10    39.93      38.20    5  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10  1:19.39    1:16.59    9  
                  36.05     1:16.59 (40.54)                                        
  2 Patterson, Thomas J       33 Colonials 1776-8     1:20.00    1:21.25    7  
                  38.02     1:21.25 (43.23)                                        
  3 Preddy, Donovan           32 Pennypack Aquati-8        NT    1:22.96    6  
                  38.44     1:22.96 (44.52)                                        
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10  2:55.08    2:51.90    9  
                  37.19     1:20.20 (43.01)     2:05.86 (45.66)     2:51.90 (46.04)
  2 Patterson, Thomas J       33 Colonials 1776-8     2:58.00    2:56.57    7  
                  39.80     1:23.32 (43.52)     2:09.28 (45.96)     2:56.57 (47.29)
  3 Davis, Cory M             30 Reston Masters S-10       NT    3:01.24    6  
                  41.91     1:28.58 (46.67)     2:15.19 (46.61)     3:01.24 (46.05)
  4 Preddy, Donovan           32 Pennypack Aquati-8        NT    3:04.77    5  
                  39.39     1:25.41 (46.02)     2:14.79 (49.38)     3:04.77 (49.98)
  5 Francois, Olivier         31 Terrapin Masters-10  3:10.00    3:34.64    4  
                  48.53     1:42.08 (53.55)     2:38.37 (56.29)     3:34.64 (56.27)
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krajewski, Thomas J       32 YMCA Indy SwimFi-16    28.50      27.74    9  
  2 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10    30.52      29.14    7  
  3 Sanchez Torrente, Luis    30 National Capital-10    29.15      29.36    6  
  4 Strahota, Jeffrey R       30 Terrapin Masters-10    31.13      30.35    5  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       33 Colonials 1776-8     2:35.00    2:33.74    9  
                  32.28     1:11.00 (38.72)     1:56.78 (45.78)     2:33.74 (36.96)
  2 Richard, Jean-Philippe    34 District Of Colu-10  2:41.12    2:35.78    7  
                  33.27     1:17.19 (43.92)     2:00.73 (43.54)     2:35.78 (35.05)
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       33 Colonials 1776-8     5:16.90    5:26.95    9  
                  33.12     1:10.71 (37.59)     1:52.79 (42.08)     2:34.22 (41.43)
        3:22.60 (48.38)     4:10.81 (48.21)     4:49.75 (38.94)     5:26.95 (37.20)
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannesschlager, Michael   36 Fairfax County M-10    26.74      27.77    9  
  2 Gonzales, Francisco J     38 National Capital-10    29.01      28.70    7  
  3 Moon, WonKee              36 District Of Colu-10    29.29      29.08    6  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, John             39 Reston Masters S-10  1:10.00    1:07.09    9  
                  32.77     1:07.09 (34.32)                                        
  2 Chun, Y.J. J              36 Arlington Master-10  1:18.14    1:18.07    7  
                  36.76     1:18.07 (41.31)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Main, Bryan A             37 Germantown Maryl-10  2:35.00    2:40.62    9  
                  36.03     1:17.47 (41.44)     2:00.06 (42.59)     2:40.62 (40.56)
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittmar, Greg M           37 Colonials 1776-8     4:36.01    5:03.42    9  
                  33.53     1:09.53 (36.00)     1:46.96 (37.43)     2:25.16 (38.20)
        3:04.58 (39.42)     3:44.36 (39.78)     4:24.62 (40.26)     5:03.42 (38.80)
  2 Carlson, John             39 Reston Masters S-10  5:29.93    5:25.56    7  
                  36.75     1:16.26 (39.51)     1:57.32 (41.06)     2:37.73 (40.41)
        3:19.28 (41.55)     4:02.19 (42.91)     4:45.55 (43.36)     5:25.56 (40.01)
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittmar, Greg M           37 Colonials 1776-8    18:39.16   20:39.60    9  
                  35.12     1:13.16 (38.04)     1:52.40 (39.24)     2:32.39 (39.99)
        3:13.01 (40.62)     3:54.22 (41.21)     4:35.58 (41.36)     5:17.38 (41.80)
        5:59.65 (42.27)     6:41.21 (41.56)     7:23.46 (42.25)     8:05.14 (41.68)
        8:47.61 (42.47)     9:29.80 (42.19)    10:12.69 (42.89)    10:55.15 (42.46)
       11:37.76 (42.61)    12:19.92 (42.16)    13:02.21 (42.29)    13:43.81 (41.60)
       14:26.28 (42.47)    15:08.07 (41.79)    15:50.33 (42.26)    16:31.98 (41.65)
       17:13.96 (41.98)    17:55.55 (41.59)    18:37.36 (41.81)    19:18.67 (41.31)
       20:00.40 (41.73)    20:39.60 (39.20)                                        
  2 Main, Bryan A             37 Germantown Maryl-10 24:00.00   24:23.86    7  
                  39.05     1:24.70 (45.65)     2:02.83 (38.13)     3:01.45 (58.62)
        3:39.95 (38.50)     4:39.56 (59.61)     5:28.32 (48.76)     6:17.56 (49.24)
        7:06.73 (49.17)     7:55.68 (48.95)     8:44.75 (49.07)     9:35.10 (50.35)
       10:24.40 (49.30)    11:14.58 (50.18)    12:04.79 (50.21)    12:57.38 (52.59)
       13:46.71 (49.33)    14:36.90 (50.19)    15:27.18 (50.28)    16:18.47 (51.29)
       17:09.87 (51.40)    18:00.16 (50.29)    18:49.26 (49.10)    19:39.19 (49.93)
       20:28.55 (49.36)    21:18.19 (49.64)    22:06.71 (48.52)    22:53.12 (46.41)
       23:40.23 (47.11)    24:23.86 (43.63)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          35 National Capital-10    31.00      32.02    9  
  2 Hannesschlager, Michael   36 Fairfax County M-10    32.08      32.54    7  
  3 Carlson, John             39 Reston Masters S-10    36.92      36.27    6  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Steve C            38 Central Maryland-9   2:40.00    2:40.50    9  
                  37.79     1:19.21 (41.42)     2:00.39 (41.18)     2:40.50 (40.11)
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig M          36 Reston Masters S-10    37.72      34.96    9  
  2 Gonzales, Francisco J     38 National Capital-10    36.22      35.85    7  
  3 Hannesschlager, Michael   36 Fairfax County M-10    36.25      37.12    6  
  4 Connor, Mac               37 Unattached             45.00      38.22    5  
  5 Chun, Y.J. J              36 Arlington Master-10    44.34      44.08    4  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, WonKee              36 District Of Colu-10  1:27.59    1:20.97    9  
                  38.52     1:20.97 (42.45)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig M          36 Reston Masters S-10  2:52.53    2:52.00    9  
                  38.69     1:21.23 (42.54)     2:06.03 (44.80)     2:52.00 (45.97)
  2 Dittmar, Greg M           37 Colonials 1776-8     2:51.83    2:57.77    7  
                  40.38     1:26.07 (45.69)     2:12.48 (46.41)     2:57.77 (45.29)
  3 Hicks, Steve C            38 Central Maryland-9   2:50.00    3:07.93    6  
                  41.38     1:27.22 (45.84)     2:17.49 (50.27)     3:07.93 (50.44)
  4 Connor, Mac               37 Unattached           2:50.00    3:16.71    5  
                  42.85     1:31.25 (48.40)     2:23.65 (52.40)     3:16.71 (53.06)
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannesschlager, Michael   36 Fairfax County M-10    30.03      30.29    9  
  2 Gonzales, Francisco J     38 National Capital-10    31.67      31.24    7  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Main, Bryan A             37 Germantown Maryl-10  3:25.00    3:26.32    9  
                  40.51     1:34.49 (53.98)     2:31.86 (57.37)     3:26.32 (54.46)
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Steve C            38 Central Maryland-9   2:38.64    2:36.60    9  
                  33.39     1:15.24 (41.85)     1:59.61 (44.37)     2:36.60 (36.99)
  2 Baldwin, Craig M          36 Reston Masters S-10  2:45.42    2:37.46    7  
                  32.22     1:15.33 (43.11)     2:00.23 (44.90)     2:37.46 (37.23)
  3 Connor, Mac               37 Unattached           2:30.00    3:01.11    6  
                  35.84     1:21.92 (46.08)     2:13.96 (52.04)     3:01.11 (47.15)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff H            41 Montgomery Ancie-10    25.59      26.13    9  
  2 Doane, Michael P          40 Terrapin Masters-10    26.46      26.29    7  
  3 Clear, Kirk W             43 Virginia Masters-12    26.90      27.90    6  
  4 Wolf, Paul R              44 Germantown Maryl-10    29.43      29.23    5  
  5 Bell, Richard J           41 Maine Masters Sw-2     30.49      30.68    4  
  6 Toy, Raymond              43 Central Maryland-9     31.53      31.26    3  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toy, Raymond              43 Central Maryland-9   1:10.49    1:09.02    9  
                  33.18     1:09.02 (35.84)                                        
 -- Clear, Kirk W             43 Virginia Masters-12    59.90         DQ  
                  29.33          DQ (32.46)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew F           42 Terrapin Masters-10  2:25.00    2:25.17    9  
                  32.49     1:09.72 (37.23)     1:48.05 (38.33)     2:25.17 (37.12)
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk W             43 Virginia Masters-12    31.90      32.70    9  
  2 Toy, Raymond              43 Central Maryland-9     42.11      39.74    7  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk W             43 Virginia Masters-12  1:09.60    1:14.55    9  
                  35.10     1:14.55 (39.45)                                        
  2 Toy, Raymond              43 Central Maryland-9   1:35.02    1:30.23    7  
                  43.40     1:30.23 (46.83)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          40 Terrapin Masters-10    32.38      32.72    9  
  2 Bell, Richard J           41 Maine Masters Sw-2     37.50      37.29    7  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Richard J           41 Maine Masters Sw-2   1:29.00    1:27.51    9  
                  41.19     1:27.51 (46.32)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Richard J           41 Maine Masters Sw-2   3:14.00    3:16.78    9  
                  44.59     1:36.29 (51.70)     2:27.48 (51.19)     3:16.78 (49.30)
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          40 Terrapin Masters-10    27.65      28.06    9  
  2 Rodiger, Stephan M        41 Unattached             28.00      29.50    7  
  3 Clear, Kirk W             43 Virginia Masters-12    29.09      30.21    6  
  4 Ellis, Andrew F           42 Terrapin Masters-10    32.50      31.40    5  
  5 Wolf, Paul R              44 Germantown Maryl-10    32.43      31.94    4  
  6 Toy, Raymond              43 Central Maryland-9     34.74      33.68    3  
  7 Bell, Richard J           41 Maine Masters Sw-2     36.50      34.95    2  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff H            41 Montgomery Ancie-10  1:00.36    1:00.83    9  
                  28.44     1:00.83 (32.39)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodiger, Stephan M        41 Unattached           2:43.00    2:29.22    9  
                  31.93     1:08.76 (36.83)     1:48.22 (39.46)     2:29.22 (41.00)
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff H            41 Montgomery Ancie-10  2:24.21    2:22.78    9  
                  29.44     1:07.03 (37.59)     1:48.94 (41.91)     2:22.78 (33.84)
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff H            41 Montgomery Ancie-10  5:20.36    5:13.66    9  
                  30.28     1:05.21 (34.93)     1:48.34 (43.13)     2:29.57 (41.23)
        3:14.15 (44.58)     3:58.97 (44.82)     4:36.34 (37.37)     5:13.66 (37.32)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messersmith, Gray R       47 North Baltimore-9      31.00      30.32    9  
  2 Goins, Todd               49 Warrenton Master-12    31.00      31.26    7  
  3 Matz, Michael S           49 Pennypack Aquati-8     29.93      31.47    6  
  4 Payne, Stephen D          49 Terrapin Masters-10    33.85      33.91    5  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           48 Warrenton Master-12  1:03.23    1:04.73    9  
                  31.33     1:04.73 (33.40)                                        
  2 Neikirk, John S           46 Fairfax County M-10  1:07.95    1:08.33    7  
                  33.22     1:08.33 (35.11)                                        
  3 Matz, Michael S           49 Pennypack Aquati-8   1:05.93    1:09.56    6  
                  33.64     1:09.56 (35.92)                                        
  4 Goins, Todd               49 Warrenton Master-12  1:10.50    1:10.49    5  
                  33.87     1:10.49 (36.62)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 Virginia Masters-12  2:01.76    2:05.51    9  
                  28.41       59.70 (31.29)     1:32.44 (32.74)     2:05.51 (33.07)
  2 Worst, Jeremy A           48 Warrenton Master-12  2:21.12    2:28.79    7  
                  34.21     1:11.60 (37.39)     1:51.24 (39.64)     2:28.79 (37.55)
  3 Holland, Troy             46 Warrenton Master-12  2:27.00    2:33.76    6  
                  33.90     1:12.10 (38.20)     1:52.49 (40.39)     2:33.76 (41.27)
  4 Goins, Todd               49 Warrenton Master-12  2:45.00    2:39.24    5  
                  35.91     1:16.49 (40.58)     1:57.96 (41.47)     2:39.24 (41.28)
  5 Payne, Stephen D          49 Terrapin Masters-10  3:03.20    3:04.62    4  
                  40.42     1:27.96 (47.54)     2:17.26 (49.30)     3:04.62 (47.36)
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neikirk, John S           46 Fairfax County M-10  5:12.25    5:10.15    9  
                  36.84     1:16.62 (39.78)     1:55.80 (39.18)     2:34.75 (38.95)
        3:13.78 (39.03)     3:53.05 (39.27)     4:32.40 (39.35)     5:10.15 (37.75)
  2 Worst, Jeremy A           48 Warrenton Master-12  5:26.19    5:24.55    7  
                  36.89     1:18.27 (41.38)     2:00.05 (41.78)     2:42.15 (42.10)
        3:23.62 (41.47)     4:05.45 (41.83)     4:46.84 (41.39)     5:24.55 (37.71)
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Troy             46 Warrenton Master-12 22:00.00   21:57.81    9  
                  29.07     1:18.38 (49.31)     2:00.13 (41.75)     2:41.94 (41.81)
        3:24.00 (42.06)     4:07.10 (43.10)     4:50.07 (42.97)     5:33.78 (43.71)
        6:11.10 (37.32)     7:01.81 (50.71)     7:45.23 (43.42)     8:28.87 (43.64)
        9:13.35 (44.48)     9:58.20 (44.85)    10:42.84 (44.64)    11:28.02 (45.18)
       12:13.01 (44.99)    12:58.12 (45.11)    13:43.24 (45.12)    14:28.28 (45.04)
       15:14.17 (45.89)    15:59.58 (45.41)    16:45.29 (45.71)    17:31.30 (46.01)
       18:08.86 (37.56)    19:02.40 (53.54)    19:34.38 (31.98)    20:31.86 (57.48)
       21:15.73 (43.87)    21:57.81 (42.08)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 Virginia Masters-12    28.44      29.33    9  
  2 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10    31.80      31.59    7  
  3 Matz, Michael S           49 Pennypack Aquati-8     34.40      35.69    6  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 Virginia Masters-12  1:00.55    1:03.25    9  
                  31.08     1:03.25 (32.17)                                        
  2 Matz, Michael S           49 Pennypack Aquati-8   1:17.59    1:20.91    7  
                  40.28     1:20.91 (40.63)                                        
 -- Messersmith, Gray R       47 North Baltimore-9    1:20.00         DQ  
                  39.42          DQ (45.16)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 Virginia Masters-12  2:14.01    2:17.81    9  
                  32.28     1:06.56 (34.28)     1:42.04 (35.48)     2:17.81 (35.77)
  2 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10  2:28.00    2:30.34    7  
                  36.29     1:14.82 (38.53)     1:53.67 (38.85)     2:30.34 (36.67)
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Mark E            48 Alexandria Maste-10    35.50      36.42    9  
  2 Goins, Todd               49 Warrenton Master-12    41.00      40.72    7  
  3 Matz, Michael S           49 Pennypack Aquati-8     40.33      42.83    6  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goins, Todd               49 Warrenton Master-12  1:40.00    1:30.80    9  
                  43.09     1:30.80 (47.71)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Mark E            48 Alexandria Maste-10  3:06.32    3:07.42    9  
                  39.30     1:26.49 (47.19)     2:16.43 (49.94)     3:07.42 (50.99)
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           48 Warrenton Master-12    28.97      30.69    9  
  2 Matz, Michael S           49 Pennypack Aquati-8     32.17      33.67    7  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           48 Warrenton Master-12  1:06.66    1:10.27    9  
                  32.58     1:10.27 (37.69)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           48 Warrenton Master-12  2:48.00    3:12.21    9  
                  40.44     1:31.16 (50.72)     2:23.84 (52.68)     3:12.21 (48.37)
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frentsos, Jerome A        45 Unattached           2:20.00    2:14.90    9  
                  28.70     1:02.95 (34.25)     1:42.91 (39.96)     2:14.90 (31.99)
  2 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10  2:32.00    2:32.02    7  
                  31.68     1:11.84 (40.16)     1:57.78 (45.94)     2:32.02 (34.24)
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frentsos, Jerome A        45 Unattached           5:10.00    4:47.65    9  
                  29.51     1:03.18 (33.67)     1:40.27 (37.09)     2:17.04 (36.77)
        2:58.86 (41.82)     3:41.02 (42.16)     4:14.69 (33.67)     4:47.65 (32.96)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pospisil, Ron R           53 Pennypack Aquati-8     28.00      28.65    9  
  2 Laiti, Christopher J      50 Unattached             28.50      28.71    7  
  3 Borderies, Pascal         51 Chelsea Piers Ma-6     29.27      29.90    6  
  4 Weiss, Patrick J          51 Michigan Masters-19    37.21      37.52    5  
  5 Sanderson, Bobby          50 Germantown Maryl-10    43.76      41.58    4  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laiti, Christopher J      50 Unattached           1:04.50    1:04.05    9  
                  30.58     1:04.05 (33.47)                                        
  2 Pospisil, Ron R           53 Pennypack Aquati-8   1:05.00    1:04.25    7  
                  30.70     1:04.25 (33.55)                                        
  3 Borderies, Pascal         51 Chelsea Piers Ma-6   1:05.23    1:05.38    6  
                  33.45     1:05.38 (31.93)                                        
  4 Thomas, Dan               53 Germantown Maryl-10  1:14.00    1:10.50    5  
                  32.95     1:10.50 (37.55)                                        
  5 Nealis, James E           53 Terrapin Masters-10  1:45.00    1:28.09    4  
                  41.56     1:28.09 (46.53)                                        
  6 Weiss, Patrick J          51 Michigan Masters-19  1:30.24    1:29.21    3  
                  42.37     1:29.21 (46.84)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanderson, Bobby          50 Germantown Maryl-10  4:09.38    4:07.51    9  
                  51.84   1:57.21 (1:05.37)   3:03.72 (1:06.51)   4:07.51 (1:03.79)
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  6:20.00    6:41.51    9  
                  43.30     1:34.96 (51.66)     2:26.40 (51.44)     3:18.45 (52.05)
        4:10.88 (52.43)     5:02.60 (51.72)     5:53.23 (50.63)     6:41.51 (48.28)
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12 24:55.00   26:27.77    9  
                  45.67     1:36.64 (50.97)     2:28.24 (51.60)     3:20.24 (52.00)
        4:12.24 (52.00)     5:05.64 (53.40)     5:57.67 (52.03)     6:50.52 (52.85)
        7:43.32 (52.80)     8:36.12 (52.80)     9:29.23 (53.11)    10:22.62 (53.39)
       11:16.17 (53.55)    12:09.53 (53.36)    13:02.81 (53.28)    13:57.03 (54.22)
       14:50.30 (53.27)    15:43.49 (53.19)    16:37.45 (53.96)    17:31.47 (54.02)
       18:24.76 (53.29)    19:19.32 (54.56)    20:13.86 (54.54)    21:07.38 (53.52)
       22:01.25 (53.87)    22:56.15 (54.90)    23:49.93 (53.78)    24:43.82 (53.89)
       25:37.29 (53.47)    26:27.77 (50.48)                                        
  2 Loman, Jeffrey P          53 Montgomery Ancie-10 28:00.00   28:50.04    7  
                  45.60     1:38.46 (52.86)     2:35.80 (57.34)     3:34.41 (58.61)
        4:33.91 (59.50)     5:30.81 (56.90)     6:29.93 (59.12)     7:27.54 (57.61)
        8:25.89 (58.35)     9:22.32 (56.43)    10:21.31 (58.99)    11:18.58 (57.27)
       12:15.79 (57.21)    13:14.55 (58.76)    14:11.26 (56.71)    15:09.73 (58.47)
       16:05.26 (55.53)    17:04.86 (59.60)    18:04.18 (59.32)    19:02.07 (57.89)
       20:00.57 (58.50)    20:59.56 (58.99)  22:00.04 (1:00.48)    22:58.83 (58.79)
     23:59.88 (1:01.05)    24:58.45 (58.57)  26:00.02 (1:01.57)    26:55.54 (55.52)
     27:58.43 (1:02.89)    28:50.04 (51.61)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakazawa, Muraji          54 Reston Masters S-10    43.66      46.88    9  
  2 Weiss, Patrick J          51 Michigan Masters-19  2:00.00      52.00    7  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  1:43.00    1:42.01    9  
                  50.30     1:42.01 (51.71)                                        
  2 Nakazawa, Muraji          54 Reston Masters S-10  1:40.10    1:44.67    7  
                  49.33     1:44.67 (55.34)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  3:44.00    3:47.62    9  
                  56.14     1:55.06 (58.92)     2:53.04 (57.98)     3:47.62 (54.58)
  2 Nealis, James E           53 Terrapin Masters-10  3:48.00    3:51.48    7  
                  55.25   1:56.40 (1:01.15)     2:55.49 (59.09)     3:51.48 (55.99)
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leddy, Mike               51 Garden State Mas-7     37.90      35.04    9  
  2 Nakazawa, Muraji          54 Reston Masters S-10    43.13      43.14    7  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leddy, Mike               51 Garden State Mas-7   1:27.20    1:25.61    9  
                  40.67     1:25.61 (44.94)                                        
  2 Nakazawa, Muraji          54 Reston Masters S-10  1:38.49    1:37.19    7  
                  45.18     1:37.19 (52.01)                                        
  3 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  1:50.00    1:45.36    6  
                  51.22     1:45.36 (54.14)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakazawa, Muraji          54 Reston Masters S-10  3:45.00    4:00.18    9  
                  57.80   1:58.56 (1:00.76)   3:02.48 (1:03.92)     4:00.18 (57.70)
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borderies, Pascal         51 Chelsea Piers Ma-6     31.46      31.33    9  
  2 Pospisil, Ron R           53 Pennypack Aquati-8     30.00      32.25    7  
  3 Leddy, Mike               51 Garden State Mas-7     37.90      37.88    6  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borderies, Pascal         51 Chelsea Piers Ma-6   1:10.24    1:10.29    9  
                  33.66     1:10.29 (36.63)                                        
  2 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  1:43.00    1:49.85    7  
                  51.84     1:49.85 (58.01)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borderies, Pascal         51 Chelsea Piers Ma-6   2:40.89    2:41.36    9  
                  36.04     1:16.94 (40.90)     1:59.67 (42.73)     2:41.36 (41.69)
  2 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  3:52.00    3:57.80    7  
                  54.10   1:55.36 (1:01.26)   2:58.87 (1:03.51)     3:57.80 (58.93)
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  3:29.00    3:39.16    9  
                  51.02   1:54.14 (1:03.12)   2:54.14 (1:00.00)     3:39.16 (45.02)
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           54 Virginia Masters-12  7:20.00    7:28.79    9  
                  52.77   1:53.82 (1:01.05)   2:53.84 (1:00.02)   3:54.24 (1:00.40)
        4:54.19 (59.95)     5:53.51 (59.32)     6:41.22 (47.71)     7:28.79 (47.57)
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reider, Pete J            55 Unattached             28.30      27.47    9  
  2 Thornton, James           58 Team Pittsburgh-11     29.10      28.26    7  
  3 Pugliese, Mark            58 Montgomery Ancie-10    29.11      29.51    6  
  4 Meyer, Geoffrey A         59 Colonials 1776-8       31.90      31.05    5  
  5 Dougherty, Stephen P      59 Colonials 1776-8       30.00      32.62    4  
  6 Feinstein, John           55 Montgomery Ancie-10    32.00      33.44    3  
  7 Nelson, Bill L            57 Virginia Masters-12    35.00      34.88    2  
  8 Boyle, Michael F          59 Reston Masters S-10    48.00      36.81    1  
  9 Dana, Christopher S       57 Colonials 1776-8       44.51      43.06  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           58 Team Pittsburgh-11   1:04.89    1:01.84    9  
                  30.09     1:01.84 (31.75)                                        
  2 Meyer, Geoffrey A         59 Colonials 1776-8     1:06.70    1:07.12    7  
                  32.83     1:07.12 (34.29)                                        
  3 Feinstein, John           55 Montgomery Ancie-10  1:11.50    1:14.06    6  
                  36.01     1:14.06 (38.05)                                        
  4 Edgell, Don               58 Curl Burke Maste-10  1:13.66    1:15.06    5  
                  36.28     1:15.06 (38.78)                                        
  5 Nelson, Bill L            57 Virginia Masters-12  1:21.00    1:20.69    4  
                  37.14     1:20.69 (43.55)                                        
  6 Boyle, Michael F          59 Reston Masters S-10  1:30.92    1:27.38    3  
                  41.29     1:27.38 (46.09)                                        
  7 Freund, Ken F             57 Unattached           1:30.00    1:44.27    2  
                  48.85     1:44.27 (55.42)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           58 Team Pittsburgh-11   2:24.51    2:25.80    9  
                  31.51     1:10.03 (38.52)     1:49.50 (39.47)     2:25.80 (36.30)
  2 Ryan, James               58 Garden State Mas-7   2:57.00    2:36.35    7  
                  36.36     1:14.94 (38.58)     1:55.40 (40.46)     2:36.35 (40.95)
  3 Nelson, Bill L            57 Virginia Masters-12  3:15.00    3:09.63    6  
                  40.20     1:27.75 (47.55)     2:18.74 (50.99)     3:09.63 (50.89)
  4 Dana, Christopher S       57 Colonials 1776-8     3:50.44    3:45.51    5  
                  53.80     1:51.85 (58.05)     2:49.58 (57.73)     3:45.51 (55.93)
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           58 Team Pittsburgh-11   5:10.43    4:58.22    9  
                  34.84     1:14.68 (39.84)     1:54.11 (39.43)     2:32.32 (38.21)
        3:10.71 (38.39)     3:48.23 (37.52)     4:24.40 (36.17)     4:58.22 (33.82)
  2 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19  5:10.93    5:26.38    7  
                  36.59     1:17.52 (40.93)     1:59.85 (42.33)     2:41.82 (41.97)
        3:24.16 (42.34)     4:06.02 (41.86)     4:46.90 (40.88)     5:26.38 (39.48)
  3 Edgell, Don               58 Curl Burke Maste-10  5:50.18    5:53.00    6  
                  40.18     1:24.71 (44.53)     2:09.85 (45.14)     2:55.34 (45.49)
        3:41.05 (45.71)     4:26.27 (45.22)     5:11.29 (45.02)     5:53.00 (41.71)
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19 21:25.16   20:54.13    9  
                  32.92     1:18.03 (45.11)     2:00.19 (42.16)     2:42.70 (42.51)
        3:25.36 (42.66)     4:07.65 (42.29)     4:50.36 (42.71)     5:32.96 (42.60)
        6:15.71 (42.75)     6:58.08 (42.37)     7:40.38 (42.30)     8:22.64 (42.26)
        9:04.66 (42.02)     9:46.66 (42.00)    10:27.88 (41.22)    11:09.92 (42.04)
       11:52.12 (42.20)    12:34.12 (42.00)    13:16.07 (41.95)    13:58.16 (42.09)
       14:40.20 (42.04)    15:22.24 (42.04)    16:04.58 (42.34)    16:46.68 (42.10)
       17:28.52 (41.84)    18:10.75 (42.23)    18:52.75 (42.00)    19:34.34 (41.59)
       20:15.25 (40.91)    20:54.13 (38.88)                                        
  2 Ryan, James               58 Garden State Mas-7  22:05.00   21:08.76    7  
                  32.12     1:17.93 (45.81)     1:52.55 (34.62)     2:40.29 (47.74)
        3:21.76 (41.47)     4:04.12 (42.36)     4:46.21 (42.09)     5:28.28 (42.07)
        6:10.77 (42.49)     6:52.93 (42.16)     7:35.37 (42.44)     8:17.44 (42.07)
        8:59.39 (41.95)     9:41.67 (42.28)    10:24.39 (42.72)    11:07.41 (43.02)
       11:50.26 (42.85)    12:33.27 (43.01)    13:16.64 (43.37)    13:59.93 (43.29)
       14:43.24 (43.31)    15:26.26 (43.02)    16:09.41 (43.15)    16:52.83 (43.42)
       17:36.18 (43.35)    18:19.46 (43.28)    19:02.75 (43.29)    19:45.70 (42.95)
       20:27.99 (42.29)    21:08.76 (40.77)                                        
  3 Thornton, James           58 Team Pittsburgh-11  22:22.90   21:14.76    6  
                  39.07     1:21.74 (42.67)     1:53.23 (31.49)     2:47.82 (54.59)
        3:31.10 (43.28)     4:13.99 (42.89)     4:47.81 (33.82)     5:38.82 (51.01)
        6:20.50 (41.68)     7:02.46 (41.96)     7:44.15 (41.69)     8:25.98 (41.83)
        9:07.43 (41.45)     9:48.84 (41.41)    10:29.72 (40.88)    11:08.21 (38.49)
       11:53.09 (44.88)    12:36.92 (43.83)    13:20.70 (43.78)    14:04.61 (43.91)
       14:49.21 (44.60)    15:33.39 (44.18)    16:17.28 (43.89)    17:03.03 (45.75)
       17:46.83 (43.80)    18:29.90 (43.07)    19:13.35 (43.45)    19:56.03 (42.68)
       20:25.43 (29.40)    21:14.76 (49.33)                                        
  4 Hahne, Reg                57 Columbia Masters-9  21:00.00   22:05.08    5  
                  38.90     1:22.00 (43.10)     2:05.58 (43.58)     2:49.35 (43.77)
        3:32.61 (43.26)     4:16.16 (43.55)     4:49.35 (33.19)     5:42.88 (53.53)
        6:25.97 (43.09)     7:09.87 (43.90)     7:53.87 (44.00)     8:38.43 (44.56)
        9:23.04 (44.61)    10:08.34 (45.30)    10:36.63 (28.29)    10:53.04 (16.41)
       11:38.32 (45.28)    12:10.93 (32.61)    13:08.41 (57.48)    13:40.86 (32.45)
       14:36.91 (56.05)    15:06.59 (29.68)    16:06.19 (59.60)    16:51.34 (45.15)
       17:36.81 (45.47)    18:21.96 (45.15)    19:06.98 (45.02)    19:52.48 (45.50)
     20:58.02 (1:05.54)  22:05.08 (1:07.06)                                        
  5 Boyle, Michael F          59 Reston Masters S-10 27:00.00   28:45.20    4  
                                1:48.35 ( )     2:44.68 (56.33)     3:41.29 (56.61)
        4:39.00 (57.71)     5:37.07 (58.07)     6:35.34 (58.27)     7:32.98 (57.64)
        8:17.18 (44.20)   9:27.35 (1:10.17)    10:24.85 (57.50)    11:22.42 (57.57)
       12:20.70 (58.28)    13:19.09 (58.39)    14:17.03 (57.94)    15:15.62 (58.59)
       16:14.21 (58.59)    17:12.90 (58.69)                                        
           18:11.99 ( )    19:11.27 (59.28)    19:37.42 (26.15)    20:09.97 (32.55)
       21:08.06 (58.09)    22:06.44 (58.38)    23:06.26 (59.82)    24:05.74 (59.48)
       25:04.32 (58.58)  28:45.20 (3:40.88)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reider, Pete J            55 Unattached             33.65      32.40    9  
  2 Meyer, Geoffrey A         59 Colonials 1776-8       34.23      34.58    7  
  3 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19    36.85      36.76    6  
  4 Dougherty, Stephen P      59 Colonials 1776-8       37.00      38.43    5  
  5 Freund, Ken F             57 Unattached           1:00.00      56.33    4  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         59 Colonials 1776-8     1:14.85    1:14.90    9  
                  36.01     1:14.90 (38.89)                                        
  2 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19  1:18.58    1:17.36    7  
                  37.79     1:17.36 (39.57)                                        
  3 Novitske, Ray             55 Alexandria Maste-10  1:48.00    1:46.36    6  
                  56.06     1:46.36 (50.30)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19  2:47.83    2:48.43    9  
                  41.31     1:24.06 (42.75)     2:07.87 (43.81)     2:48.43 (40.56)
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             55 Alexandria Maste-10    43.00      41.17    9  
  2 Dougherty, Stephen P      59 Colonials 1776-8       38.00      41.20    7  
  3 Arnold, Clifford N        57 Virginia Masters-12    42.80      42.58    6  
  4 Nelson, Bill L            57 Virginia Masters-12    53.00      50.40    5  
  5 Beisel, Dan               58 Central Maryland-9     49.00      50.61    4  
  6 Boyle, Michael F          59 Reston Masters S-10    56.14      56.52    3  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      59 Colonials 1776-8     1:30.00    1:31.01    9  
                  42.59     1:31.01 (48.42)                                        
  2 Novitske, Ray             55 Alexandria Maste-10  1:36.00    1:34.55    7  
                  44.66     1:34.55 (49.89)                                        
  3 Arnold, Clifford N        57 Virginia Masters-12  1:37.00    1:36.14    6  
                  45.51     1:36.14 (50.63)                                        
  4 Boyle, Michael F          59 Reston Masters S-10  1:48.15    2:00.87    5  
                  58.30   2:00.87 (1:02.57)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             55 Alexandria Maste-10  3:33.00    3:33.44    9  
                  48.31     1:42.57 (54.26)     2:37.64 (55.07)     3:33.44 (55.80)
  2 Arnold, Clifford N        57 Virginia Masters-12  3:34.50    3:39.51    7  
                  50.06     1:48.22 (58.16)     2:45.49 (57.27)     3:39.51 (54.02)
  3 Beisel, Dan               58 Central Maryland-9   4:00.00    4:09.73    6  
                  57.69   1:59.76 (1:02.07)   3:04.30 (1:04.54)   4:09.73 (1:05.43)
  4 Freund, Ken F             57 Unattached           3:59.00    4:21.26    5  
                  59.83   2:07.49 (1:07.66)   3:15.87 (1:08.38)   4:21.26 (1:05.39)
  5 Boyle, Michael F          59 Reston Masters S-10  4:31.78    4:31.24    4  
                1:04.34   2:14.36 (1:10.02)   3:24.77 (1:10.41)   4:31.24 (1:06.47)
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reider, Pete J            55 Unattached             29.94      29.55    9  
  2 Feinstein, John           55 Montgomery Ancie-10    33.00      32.74    7  
  3 Dougherty, Stephen P      59 Colonials 1776-8       32.00      34.62    6  
  4 Ryan, James               58 Garden State Mas-7     51.00      39.59    5  
  5 Dana, Christopher S       57 Colonials 1776-8     1:05.00    1:03.48    4  
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         55 O*H*I*O Masters-18   2:46.00    2:43.30    9  
                  36.90     1:19.71 (42.81)     2:02.80 (43.09)     2:43.30 (40.50)
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Dan               58 Central Maryland-9   3:15.00    3:26.34    9  
                  43.00     1:39.88 (56.88)     2:39.52 (59.64)     3:26.34 (46.82)
  2 Freund, Ken F             57 Unattached           3:45.00    4:23.33    7  
                  56.43   2:13.02 (1:16.59)   3:23.30 (1:10.28)   4:23.33 (1:00.03)
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         55 O*H*I*O Masters-18   5:37.00    5:38.35    9  
                  35.40     1:15.52 (40.12)     2:01.61 (46.09)     2:45.99 (44.38)
        3:35.42 (49.43)     4:25.03 (49.61)     5:03.04 (38.01)     5:38.35 (35.31)
  2 Arnold, Clifford N        57 Virginia Masters-12  7:41.40    8:23.72    7  
                  48.59   1:52.41 (1:03.82)   2:53.87 (1:01.46)   3:54.49 (1:00.62)
      5:12.41 (1:17.92)   6:24.29 (1:11.88)     7:23.54 (59.25)   8:23.72 (1:00.18)
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David C           61 Montgomery Ancie-10    31.00      32.03    9  
  2 Wallace, Richard J        63 Garden State Mas-7     35.00      32.46    7  
  3 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8     34.50      34.10    6  
  4 Timmons, Timothy T        64 Patriot Masters-10     35.50      36.97    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David C           61 Montgomery Ancie-10  1:08.88    1:10.38    9  
                  33.77     1:10.38 (36.61)                                        
  2 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8   1:15.00    1:14.37    7  
                  36.56     1:14.37 (37.81)                                        
  3 Wallace, Richard J        63 Garden State Mas-7   1:20.00    1:14.70    6  
                  36.30     1:14.70 (38.40)                                        
  4 Timmons, Timothy T        64 Patriot Masters-10   1:25.50    1:24.49    5  
                  40.95     1:24.49 (43.54)                                        
  5 Meyer, Jerry R            61 Central Maryland-9   1:33.05    1:38.04    4  
                  43.71     1:38.04 (54.33)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8   2:42.00    2:42.46    9  
                  38.06     1:19.72 (41.66)     2:01.60 (41.88)     2:42.46 (40.86)
  2 Wallace, Richard J        63 Garden State Mas-7   3:10.00    2:56.65    7  
                  39.98     1:26.44 (46.46)     2:14.96 (48.52)     2:56.65 (41.69)
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8   5:45.00    5:54.41    9  
                  41.46     1:26.80 (45.34)     2:12.90 (46.10)     2:58.70 (45.80)
        3:44.10 (45.40)     4:28.72 (44.62)     5:12.39 (43.67)     5:54.41 (42.02)
  2 Wallace, Richard J        63 Garden State Mas-7   6:40.00    6:14.75    7  
                  42.08     1:30.11 (48.03)     2:19.96 (49.85)     3:09.10 (49.14)
        3:58.43 (49.33)     4:46.63 (48.20)     5:34.03 (47.40)     6:14.75 (40.72)
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernstein, Richard F      64 Asphalt Green Ma-6  23:29.00   23:37.37    9  
                  42.45     1:30.28 (47.83)     2:19.30 (49.02)     3:08.13 (48.83)
        3:56.48 (48.35)     4:44.43 (47.95)     5:32.52 (48.09)     6:20.68 (48.16)
        7:08.87 (48.19)     7:56.23 (47.36)     8:44.40 (48.17)     9:32.34 (47.94)
       10:19.38 (47.04)    11:06.26 (46.88)    11:53.78 (47.52)    12:41.37 (47.59)
       13:26.80 (45.43)    14:17.65 (50.85)    14:57.60 (39.95)    15:51.36 (53.76)
       16:31.18 (39.82)    17:25.31 (54.13)    18:12.64 (47.33)    18:59.96 (47.32)
       19:42.54 (42.58)    20:34.29 (51.75)    21:20.97 (46.68)    22:07.01 (46.04)
       22:49.72 (42.71)    23:37.37 (47.65)                                        
  2 Wallace, Richard J        63 Garden State Mas-7  24:30.00   24:39.28    7  
                  43.68     1:32.90 (49.22)     2:22.35 (49.45)     3:11.16 (48.81)
        4:01.10 (49.94)     4:50.87 (49.77)     5:41.20 (50.33)     6:30.56 (49.36)
        7:20.23 (49.67)     8:10.04 (49.81)     9:00.15 (50.11)     9:50.16 (50.01)
       10:40.55 (50.39)    11:30.67 (50.12)    12:20.98 (50.31)    13:10.96 (49.98)
       14:00.69 (49.73)    14:50.67 (49.98)    15:40.79 (50.12)    16:31.33 (50.54)
       17:21.68 (50.35)    18:12.25 (50.57)    19:02.44 (50.19)    19:52.52 (50.08)
       20:42.20 (49.68)    21:31.34 (49.14)    22:20.46 (49.12)    23:09.14 (48.68)
       23:56.15 (47.01)    24:39.28 (43.13)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8     42.00      40.47    9  
  2 Timmons, Timothy T        64 Patriot Masters-10     44.00      43.27    7  
  3 Meyer, Jerry R            61 Central Maryland-9     43.02      43.70    6  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8   1:35.00    1:31.57    9  
                  45.20     1:31.57 (46.37)                                        
  2 Timmons, Timothy T        64 Patriot Masters-10   1:34.50    1:37.94    7  
                  47.77     1:37.94 (50.17)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8   3:15.00    3:21.25    9  
                  47.93     1:38.86 (50.93)     2:31.82 (52.96)     3:21.25 (49.43)
  2 Meyer, Jerry R            61 Central Maryland-9   3:25.63    3:26.24    7  
                  47.09     1:41.13 (54.04)     2:34.77 (53.64)     3:26.24 (51.47)
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        60 Terrapin Masters-10    38.50      38.29    9  
  2 Davis, James W            64 Virginia Masters-12    43.60      41.59    7  
  3 Platt, Jay R              63 Pennypack Aquati-8     42.90      43.32    6  
  4 Meyer, Jerry R            61 Central Maryland-9   1:05.00    1:05.40    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        60 Terrapin Masters-10  1:27.00    1:25.69    9  
                  40.27     1:25.69 (45.42)                                        
  2 Davis, James W            64 Virginia Masters-12  1:45.00    1:40.08    7  
                  47.54     1:40.08 (52.54)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        60 Terrapin Masters-10  3:15.00    3:11.08    9  
                  43.61     1:31.84 (48.23)     2:21.07 (49.23)     3:11.08 (50.01)
  2 Geoghegan, Bill J         60 Connecticut Mast-5   3:34.00    3:35.81    7  
                  50.14     1:45.41 (55.27)     2:41.18 (55.77)     3:35.81 (54.63)
  3 Davis, James W            64 Virginia Masters-12  4:00.52    3:48.61    6  
                  49.80     1:47.68 (57.88)   2:49.52 (1:01.84)     3:48.61 (59.09)
  4 Bernstein, Richard F      64 Asphalt Green Ma-6   3:43.00    3:48.96    5  
                  52.64     1:51.29 (58.65)     2:49.74 (58.45)     3:48.96 (59.22)
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        60 Terrapin Masters-10    33.50      33.23    9  
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, Bill J         60 Connecticut Mast-5   3:28.00    3:26.53    9  
                  47.00     1:39.52 (52.52)     2:33.74 (54.22)     3:26.53 (52.79)
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, Bill J         60 Connecticut Mast-5   3:09.00    3:04.44    9  
                  37.70     1:29.53 (51.83)     2:23.31 (53.78)     3:04.44 (41.13)
  2 Harmon, David C           61 Montgomery Ancie-10  3:10.88    3:05.84    7  
                  38.02     1:28.90 (50.88)     2:25.35 (56.45)     3:05.84 (40.49)
  3 Bernstein, Richard F      64 Asphalt Green Ma-6   3:24.00    3:30.04    6  
                  51.34     1:46.70 (55.36)     2:44.19 (57.49)     3:30.04 (45.85)
 
Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, Bill J         60 Connecticut Mast-5   6:40.00    6:38.92    9  
                  40.15     1:29.90 (49.75)     2:24.43 (54.53)     3:19.09 (54.66)
        4:14.69 (55.60)     5:12.10 (57.41)     5:57.49 (45.39)     6:38.92 (41.43)
  2 Harmon, David C           61 Montgomery Ancie-10  6:48.30    6:46.22    7  
                  41.66     1:30.54 (48.88)     2:28.33 (57.79)     3:23.05 (54.72)
        4:21.10 (58.05)     5:18.82 (57.72)     6:03.29 (44.47)     6:46.22 (42.93)
  3 Bernstein, Richard F      64 Asphalt Green Ma-6   7:08.00    7:03.71    6  
                  49.86     1:49.35 (59.49)     2:44.54 (55.19)     3:37.34 (52.80)
        4:34.20 (56.86)     5:32.02 (57.82)     6:19.03 (47.01)     7:03.71 (44.68)
  4 Davis, James W            64 Virginia Masters-12  7:05.30    7:31.79    5  
                  52.40   1:53.43 (1:01.03)   2:53.81 (1:00.38)     3:51.52 (57.71)
      4:54.39 (1:02.87)   5:55.03 (1:00.64)     6:44.84 (49.81)     7:31.79 (46.95)
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      66 Garden State Mas-7     30.50      31.89    9  
  2 Sober, Harry M            67 Virginia Masters-12    32.00      32.18    7  
  3 Keane, Jim                66 Colonials 1776-8       33.90      32.95    6  
  4 Novell, Ken M             68 Virginia Masters-12    33.00      32.98    5  
  5 Kubeluis, Al              68 Talbot County Ma-9     39.00      37.37    4  
  6 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5     39.70      40.99    3  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry M            67 Virginia Masters-12  1:09.00    1:17.82    9  
                  35.95     1:17.82 (41.87)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novell, Ken M             68 Virginia Masters-12  3:05.00    2:53.79    9  
                  38.82     1:22.34 (43.52)     2:09.15 (46.81)     2:53.79 (44.64)
  2 Keane, Jim                66 Colonials 1776-8     2:47.00    2:57.97    7  
                  40.11     1:26.21 (46.10)     2:13.53 (47.32)     2:57.97 (44.44)
  3 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   3:30.52    3:40.86    6  
                  51.50     1:46.81 (55.31)     2:44.94 (58.13)     3:40.86 (55.92)
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keane, Jim                66 Colonials 1776-8    22:27.00   26:01.73    9  
                  44.39     1:36.37 (51.98)     2:30.36 (53.99)     3:24.60 (54.24)
        4:18.71 (54.11)     5:12.18 (53.47)     6:05.67 (53.49)     6:58.99 (53.32)
        7:51.85 (52.86)     8:44.35 (52.50)     9:37.77 (53.42)    10:30.63 (52.86)
       11:23.63 (53.00)    12:16.27 (52.64)    13:09.65 (53.38)    14:02.11 (52.46)
       14:55.13 (53.02)    15:47.76 (52.63)    16:40.17 (52.41)    17:32.05 (51.88)
       18:24.19 (52.14)    19:15.77 (51.58)    20:08.00 (52.23)    20:59.57 (51.57)
       21:51.62 (52.05)    22:42.83 (51.21)    23:33.96 (51.13)    24:24.54 (50.58)
       25:14.87 (50.33)    26:01.73 (46.86)                                        
  2 Kubeluis, Al              68 Talbot County Ma-9  29:00.00   26:42.27    7  
                  45.80     1:37.75 (51.95)     2:30.43 (52.68)     3:23.69 (53.26)
        4:16.69 (53.00)     5:10.08 (53.39)     6:03.81 (53.73)     6:57.82 (54.01)
        7:51.52 (53.70)     8:45.37 (53.85)     9:39.10 (53.73)    10:33.49 (54.39)
       11:27.71 (54.22)    12:21.70 (53.99)    13:15.61 (53.91)    14:09.35 (53.74)
       15:02.94 (53.59)    15:56.08 (53.14)    16:49.66 (53.58)    17:43.22 (53.56)
       18:37.31 (54.09)    19:30.90 (53.59)    20:25.54 (54.64)    21:19.84 (54.30)
       22:13.94 (54.10)    23:07.56 (53.62)    24:02.28 (54.72)    24:55.70 (53.42)
       25:50.00 (54.30)    26:42.27 (52.27)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      66 Garden State Mas-7     34.00      36.61    9  
  2 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5     50.18      51.44    7  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   1:53.53    1:52.57    9  
                  54.84     1:52.57 (57.73)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   3:58.95    3:59.98    9  
                  58.39   1:58.59 (1:00.20)   3:01.50 (1:02.91)     3:59.98 (58.48)
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12    55.00      47.20    9  
  2 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5     49.88      50.43    7  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keane, Jim                66 Colonials 1776-8     1:35.80    1:40.71    9  
                  46.24     1:40.71 (54.47)                                        
  2 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12  1:56.03    1:48.89    7  
                  53.82     1:48.89 (55.07)                                        
  3 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   1:52.75    1:50.57    6  
                  52.48     1:50.57 (58.09)                                        
  4 Durham, Richard S         69 Virginia Masters-12  1:55.00    2:04.83    5  
                1:01.52   2:04.83 (1:03.31)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12  4:00.00    3:57.09    9  
                  54.96   1:56.94 (1:01.98)   2:58.16 (1:01.22)     3:57.09 (58.93)
  2 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   4:03.90    4:09.41    7  
                  56.07   2:00.78 (1:04.71)   3:06.83 (1:06.05)   4:09.41 (1:02.58)
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      66 Garden State Mas-7     32.50      33.71    9  
  2 Sober, Harry M            67 Virginia Masters-12    37.00      37.20    7  
  3 Novell, Ken M             68 Virginia Masters-12    39.00      39.08    6  
  4 Kubeluis, Al              68 Talbot County Ma-9     56.00      50.59    5  
 
Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12  2:10.00    2:01.71    9  
                  56.81   2:01.71 (1:04.90)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12  4:30.00    4:25.88    9  
                  58.46   2:07.55 (1:09.09)   3:18.98 (1:11.43)   4:25.88 (1:06.90)
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12  4:00.00    3:53.65    9  
                  52.01   1:59.40 (1:07.39)   3:00.83 (1:01.43)     3:53.65 (52.82)
  2 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   3:57.65    3:58.06    7  
                  57.21   2:00.29 (1:03.08)   3:02.97 (1:02.68)     3:58.06 (55.09)
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward H        68 Virginia Masters-12  9:00.00    8:10.73    9  
                  54.35   2:00.96 (1:06.61)   3:07.08 (1:06.12)   4:13.49 (1:06.41)
      5:19.24 (1:05.75)   6:22.98 (1:03.74)     7:16.30 (53.32)     8:10.73 (54.43)
  2 Berghaus, Peter P         69 Connecticut Mast-5   9:07.33    8:32.70    7  
                1:01.21   2:11.05 (1:09.84)   3:17.50 (1:06.45)   4:18.08 (1:00.58)
      5:22.23 (1:04.15)   6:27.40 (1:05.17)   7:33.66 (1:06.26)     8:32.70 (59.04)
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             72 Garden State Mas-7     34.01      34.47    9  
  2 Nobbe, Nick               72 Reston Masters S-10    37.80      37.70    7  
  3 Cheadle, Richard O        73 Virginia Masters-12    55.00      54.78    6  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cheadle, Richard O        73 Virginia Masters-12  2:00.00    2:00.61    9  
                  58.48   2:00.61 (1:02.13)                                        
  2 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  1:53.98    2:02.41    7  
                  56.42   2:02.41 (1:05.99)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           70 Unattached           3:20.00    2:49.75    9  
                  39.52     1:21.46 (41.94)     2:05.99 (44.53)     2:49.75 (43.76)
  2 Katz, Jerry A             72 Garden State Mas-7   3:09.05    3:09.29    7  
                  43.50     1:31.63 (48.13)     2:22.07 (50.44)     3:09.29 (47.22)
  3 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  4:15.25    4:25.27    6  
                  56.11   2:04.63 (1:08.52)   3:17.77 (1:13.14)   4:25.27 (1:07.50)
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           70 Unattached           6:40.00    6:09.18    9  
                  40.64     1:24.04 (43.40)     2:09.96 (45.92)     2:58.21 (48.25)
        3:46.56 (48.35)     4:35.00 (48.44)     5:23.75 (48.75)     6:09.18 (45.43)
  2 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  8:39.25    9:09.62    7  
                  58.24   2:08.73 (1:10.49)   3:20.68 (1:11.95)   4:31.97 (1:11.29)
      5:43.73 (1:11.76)   6:53.88 (1:10.15)   8:05.19 (1:11.31)   9:09.62 (1:04.43)
 
Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nobbe, Nick               72 Reston Masters S-10 29:00.00   28:14.99    9  
                  42.09   1:50.46 (1:08.37)     2:48.02 (57.56)     3:45.32 (57.30)
        4:42.31 (56.99)     5:39.68 (57.37)     6:36.75 (57.07)     7:33.90 (57.15)
        8:30.87 (56.97)     9:27.69 (56.82)    10:24.15 (56.46)    11:20.80 (56.65)
       12:17.86 (57.06)    13:14.91 (57.05)    14:11.40 (56.49)    15:07.05 (55.65)
       16:03.71 (56.66)    16:59.62 (55.91)    17:55.82 (56.20)    18:52.47 (56.65)
       19:49.72 (57.25)    20:45.97 (56.25)    21:42.71 (56.74)    22:39.50 (56.79)
       23:36.43 (56.93)    24:32.98 (56.55)    25:29.86 (56.88)    26:26.87 (57.01)
       27:22.41 (55.54)    28:14.99 (52.58)                                        
  2 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10 34:47.77   35:17.42    7  
                  58.96   2:11.98 (1:13.02)   3:27.47 (1:15.49)   4:41.94 (1:14.47)
      5:54.35 (1:12.41)   7:03.86 (1:09.51)                             9:23.31 ( )
                               11:43.59 ( )  12:52.74 (1:09.15)  14:02.38 (1:09.64)
     15:12.73 (1:10.35)  16:21.63 (1:08.90)  17:31.26 (1:09.63)  18:40.50 (1:09.24)
     19:49.58 (1:09.08)  21:00.91 (1:11.33)  22:10.75 (1:09.84)  23:22.14 (1:11.39)
     24:31.69 (1:09.55)  25:44.03 (1:12.34)  26:54.34 (1:10.31)  28:06.24 (1:11.90)
     29:16.37 (1:10.13)  30:29.03 (1:12.66)  31:40.98 (1:11.95)  32:52.15 (1:11.17)
     34:03.55 (1:11.40)  35:17.42 (1:13.87)                                        
  3 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8    37:00.00   39:23.61    6  
                1:05.34   2:21.61 (1:16.27)   3:38.96 (1:17.35)   4:57.35 (1:18.39)
      6:15.55 (1:18.20)   7:33.91 (1:18.36)   8:52.69 (1:18.78)  10:11.69 (1:19.00)
     11:30.76 (1:19.07)  12:50.31 (1:19.55)  14:14.86 (1:24.55)  15:32.00 (1:17.14)
     16:49.75 (1:17.75)  18:13.65 (1:23.90)  19:34.11 (1:20.46)  20:52.49 (1:18.38)
     22:12.61 (1:20.12)  23:31.47 (1:18.86)  24:52.11 (1:20.64)  26:14.49 (1:22.38)
                               28:54.43 ( )                            31:33.48 ( )
                               34:14.46 ( )  35:33.30 (1:18.84)  36:50.85 (1:17.55)
     38:09.07 (1:18.22)  39:23.61 (1:14.54)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     1:00.00      55.58    9  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greer, Marshall R         74 Montgomery Ancie-10  1:45.00    1:58.04    9  
                  57.92   1:58.04 (1:00.12)                                        
  2 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     2:05.00    2:05.57    7  
                  58.94   2:05.57 (1:06.63)                                        
  3 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  2:11.86    2:09.79    6  
                1:01.83   2:09.79 (1:07.96)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  4:33.85    4:29.31    9  
                1:02.04   2:12.85 (1:10.81)   3:22.68 (1:09.83)   4:29.31 (1:06.63)
  2 Greer, Marshall R         74 Montgomery Ancie-10  4:30.00    4:44.25    7  
                1:10.66   2:27.54 (1:16.88)   3:43.54 (1:16.00)   4:44.25 (1:00.71)
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     1:10.00    1:03.20    9  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             72 Garden State Mas-7   1:47.00    1:47.41    9  
                  50.98     1:47.41 (56.43)                                        
  2 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     2:15.00    2:16.87    7  
                1:05.45   2:16.87 (1:11.42)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           70 Unattached             36.95      37.45    9  
  2 Katz, Jerry A             72 Garden State Mas-7     40.03      39.29    7  
  3 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     1:00.00    1:02.95    6  
 
Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     2:25.00    2:48.20    9  
                1:29.56   2:48.20 (1:18.64)                                        
  2 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  4:57.38    2:50.52    7  
                1:14.60   2:50.52 (1:35.92)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       74 Colonials 1776-8     4:30.00    4:48.88    9  
                1:14.20   2:31.11 (1:16.91)   3:48.85 (1:17.74)   4:48.88 (1:00.03)
  2 Pattie, Kenton H          71 Curl Burke Maste-10  4:54.22    4:54.02    7  
                1:15.07   2:26.28 (1:11.21)   3:47.06 (1:20.78)   4:54.02 (1:06.96)
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen C             75 Virginia Masters-12    38.00      37.25    9  
  2 Cohen, Lawrence           75 DC Masters-10          36.00      37.35    7  
  3 Lyons, Thomas F           77 Virginia Masters-12    49.00      59.16    6  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen C             75 Virginia Masters-12  1:30.00    1:29.15    9  
                  41.04     1:29.15 (48.11)                                        
  2 Messer, Don               79 DC Dept Of Recre-10  1:30.00    1:47.64    7  
                  47.24   1:47.64 (1:00.40)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Lawrence           75 DC Masters-10        3:00.00    3:15.03    9  
                  43.99     1:33.18 (49.19)     2:24.40 (51.22)     3:15.03 (50.63)
  2 Maher, Owen C             75 Virginia Masters-12  3:20.00    3:33.10    7  
                  45.56     1:38.35 (52.79)     2:36.16 (57.81)     3:33.10 (56.94)
 
Men 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Lawrence           75 DC Masters-10       26:30.00   29:34.14    9  
                  48.28     1:44.48 (56.20)                             3:40.63 ( )
        4:26.56 (45.93)   5:33.72 (1:07.16)     6:31.64 (57.92)     7:31.40 (59.76)
        8:30.33 (58.93)                                                            
                               13:21.63 ( )  16:13.35 (2:51.72)                    
                                                                       23:10.02 ( )
                               26:57.49 ( )    27:54.87 (57.38)    28:46.78 (51.91)
       29:34.14 (47.36)                                                            
  2 Scott, Richard A          75 Virginia Masters-12 43:00.00   37:13.71    7  
                1:01.75   2:12.39 (1:10.64)   3:25.89 (1:13.50)   4:39.46 (1:13.57)
      5:52.42 (1:12.96)   7:06.13 (1:13.71)   8:19.79 (1:13.66)   9:34.69 (1:14.90)
     10:49.30 (1:14.61)  12:02.74 (1:13.44)  13:16.88 (1:14.14)  14:30.91 (1:14.03)
     15:45.93 (1:15.02)  17:03.01 (1:17.08)  18:18.43 (1:15.42)  19:33.60 (1:15.17)
     20:49.07 (1:15.47)  22:04.76 (1:15.69)  23:20.44 (1:15.68)  24:37.11 (1:16.67)
     25:54.01 (1:16.90)  27:09.09 (1:15.08)  28:25.17 (1:16.08)  29:43.52 (1:18.35)
     31:00.31 (1:16.79)  32:15.88 (1:15.57)  33:33.76 (1:17.88)  34:48.99 (1:15.23)
     36:05.58 (1:16.59)  37:13.71 (1:08.13)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sween, Niel L             75 Virginia Masters-12    56.00      50.31    9  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sween, Niel L             75 Virginia Masters-12  1:50.32    1:59.45    9  
                  57.39   1:59.45 (1:02.06)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sween, Niel L             75 Virginia Masters-12  4:26.00    4:22.22    9  
                  58.90   2:06.86 (1:07.96)   3:17.34 (1:10.48)   4:22.22 (1:04.88)
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          75 Virginia Masters-12    55.99      55.14    9  
  2 Lyons, Thomas F           77 Virginia Masters-12    55.00    1:02.67    7  
 
Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          75 Virginia Masters-12  4:38.43    4:38.52    9  
                1:02.99   2:16.22 (1:13.23)   3:30.63 (1:14.41)   4:38.52 (1:07.89)
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen C             75 Virginia Masters-12    46.00      46.39    9  
 
Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messer, Don               79 DC Dept Of Recre-10  2:00.00    2:16.03    9  
 
Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          75 Virginia Masters-12  4:35.16    4:23.34    9  
                1:00.54   2:03.65 (1:03.11)   3:19.62 (1:15.97)   4:23.34 (1:03.72)
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          80 Reston Masters S-10    36.70      40.06    9  
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          80 Reston Masters S-10    46.00      47.27    9  
 
Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          80 Reston Masters S-10  1:46.00    1:52.25    9  
                  55.78     1:52.25 (56.47)                                        
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          80 Reston Masters S-10    52.57      53.42    9  
 
Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          80 Reston Masters S-10  4:06.00    4:09.72    9  
                                2:01.41 ( )   3:16.37 (1:14.96)     4:09.72 (53.35)
 
Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Calvin W          86 Virginia Masters-12 10:00.00    8:47.81    9  
                1:00.19   2:04.18 (1:03.99)   3:11.45 (1:07.27)   4:18.99 (1:07.54)
      5:26.37 (1:07.38)   6:36.75 (1:10.38)   7:43.15 (1:06.40)   8:47.81 (1:04.66)
 
Men 85-89 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Calvin W          86 Virginia Masters-12 34:00.00   34:22.29    9  
                  59.36   2:05.91 (1:06.55)   3:14.42 (1:08.51)   4:23.46 (1:09.04)
      5:32.79 (1:09.33)   6:41.56 (1:08.77)   7:50.96 (1:09.40)   9:00.04 (1:09.08)
     10:09.19 (1:09.15)  11:18.29 (1:09.10)  12:28.50 (1:10.21)  13:36.49 (1:07.99)
     14:45.53 (1:09.04)  15:54.77 (1:09.24)  17:03.77 (1:09.00)  18:12.12 (1:08.35)
     19:21.57 (1:09.45)  20:30.29 (1:08.72)  21:39.15 (1:08.86)  22:49.16 (1:10.01)
     23:59.01 (1:09.85)  25:08.15 (1:09.14)  26:17.71 (1:09.56)  27:27.04 (1:09.33)
                               29:47.50 ( )  30:57.89 (1:10.39)  32:06.24 (1:08.35)
     33:14.74 (1:08.50)  34:22.29 (1:07.55)                                        
 
Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Calvin W          86 Virginia Masters-12  2:00.00    2:12.43    9  
                1:04.84   2:12.43 (1:07.59)                                        
 
Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Barnes, Calvin W          86 Virginia Masters-12  4:10.00         DQ  
                1:08.92                             3:35.13 ( )        DQ (1:08.11)
 
Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                2:10.28    2:07.42   18  
     1) Hibbard, Kate W26               2) Turner, Betsy W26              
     3) Webb, Katie W31                 4) Russo, Claire C W27            
                  29.76     1:04.70 (34.94)     1:36.53 (31.83)     2:07.42 (30.89)
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                2:26.36    2:28.65   18  
     1) Hibbard, Kate W26               2) Webb, Katie W31                
     3) Turner, Betsy W26               4) Russo, Claire C W27            
                  34.94     1:19.53 (44.59)     1:57.04 (37.51)     2:28.65 (31.61)
 
Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team-10  'A'                       NT    4:49.80   18  
     1) Carlson, Jennifer M W31         2) Van Erden, Jayme K W25         
     3) Katsaros, Sheryl K W41          4) Hajost, Cynthia M W50          
                  31.37   1:04.60 (1:04.60)     1:30.30 (25.70)   2:12.56 (1:07.96)
        2:50.16 (37.60)   4:49.80 (2:37.24)                                        
 
Women 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                6:31.00    6:53.50   18  
     1) Martin, Judy W68                2) Durrant, Betsy W69             
     3) Loftus-Charley, Shirley A W59   4) Walker, Laura S W73            
                  54.00   1:52.34 (1:52.34)     2:49.03 (56.69)   3:51.95 (1:59.61)
        4:30.71 (38.76)   5:15.17 (1:23.22)     6:02.73 (47.56)   6:53.50 (1:38.33)
 
Women 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'B'                6:10.00    6:07.55   18  
     1) Detrick, Johnnie W75            2) Walker, Laura S W73            
     3) Schreiner, Beth W69             4) Durrant, Betsy W69             
                1:36.58                             2:18.48 ( )         2:57.63 ( )
        3:50.68 (53.05)   6:07.55 (3:09.92)                                        
 
Women 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'               14:10.00   13:43.35   18  
     1) Detrick, Johnnie W75            2) Walker, Laura S W73            
     3) Schreiner, Beth W69             4) Durrant, Betsy W69             
                  48.44   1:41.27 (1:41.27)   2:39.36 (2:39.36)   3:34.71 (3:34.71)
        4:23.24 (48.53)   5:17.50 (1:42.79)   6:15.92 (2:41.21)   7:16.76 (3:42.05)
        8:00.33 (43.57)   8:49.32 (1:32.56)   9:39.63 (2:22.87)  10:26.54 (3:09.78)
       11:10.93 (44.39)  12:00.99 (1:34.45)  12:52.67 (2:26.13)  13:43.35 (3:16.81)
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                3:48.00    4:25.87   18  
     1) Gaines, Billy M29               2) Lewis, Lee M37                 
     3) Clear, Kirk W M43               4) Stevenson, Chris L M46         
                  26.54       55.01 (55.01)     1:36.28 (41.27)   2:22.75 (1:27.74)
        2:53.01 (30.26)   3:27.40 (1:04.65)     3:55.43 (28.03)     4:25.87 (58.47)
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl-8  'A'                  NT    2:00.89   18  
     1) Preddy, Donovan M32             2) Matz, Michael S M49            
     3) Pospisil, Ron R M53             4) Platt, Jay R M63               
                  28.71     1:00.15 (31.44)     1:27.99 (27.84)     2:00.89 (32.90)
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team-10  'A'                       NT    4:51.44   18  
     1) Baldwin, Craig M M36            2) Carlson, John M39              
     3) Boyle, Michael F M59            4) Davis, Cory M M30              
                  29.56   1:01.80 (1:01.80)     1:35.09 (33.29)   2:12.08 (1:10.28)
        2:54.94 (42.86)   3:41.77 (1:29.69)     4:14.57 (32.80)   4:51.44 (1:09.67)
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl-8  'A'                  NT    2:17.84   18  
     1) Matz, Michael S M49             2) Preddy, Donovan M32            
     3) Pospisil, Ron R M53             4) Platt, Jay R M63               
                  35.53     1:12.73 (37.20)     1:44.30 (31.57)     2:17.84 (33.54)
 
Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Central Maryland YMCA Masters-9  'A'              5:10.00    5:27.93   18  
     1) Meyer, Jerry R M61              2) Hicks, Steve C M38             
     3) Toy, Raymond M43                4) Beisel, Dan M58                
                  45.07   1:36.44 (1:36.44)     2:11.06 (34.62)   2:49.40 (1:12.96)
        3:24.95 (35.55)   4:05.33 (1:15.93)     4:45.34 (40.01)   5:27.93 (1:22.60)
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners-10  'A'               2:04.00    2:01.81   18  
     1) Pugliese, Mark M58              2) Dicks, Wally M47               
     3) Feinstein, John M55             4) Roddin, Jeff H M41             
                  33.15     1:04.77 (31.62)     1:36.59 (31.82)     2:01.81 (25.22)
  2 Central Maryland YMCA Masters-9  'A'              2:38.50    2:38.99   14  
     1) Meyer, Jerry R M61              2) Hicks, Steve C M38             
     3) Toy, Raymond M43                4) Beisel, Dan M58                
                  47.67     1:25.61 (37.94)     2:07.10 (41.49)     2:38.99 (31.89)
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                2:21.50    2:19.33   18  
     1) Davis, James W M64              2) Sober, Harry M M67             
     3) Swiger, Ralph B M54             4) Nelson, Bill L M57             
                  33.78     1:05.92 (32.14)     1:44.27 (38.35)     2:19.33 (35.06)
 
Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'B'                5:19.50    5:44.14   18  
     1) Swiger, Ralph B M54             2) Nelson, Bill L M57             
     3) Davis, James W M64              4) Gaulrapp, Edward H M68         
                  40.34   1:26.86 (1:26.86)     2:06.34 (39.48)   2:49.55 (1:22.69)
                          4:10.36 (1:20.81)     4:54.43 (44.07)   5:44.14 (1:33.78)
 
Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'B'                3:22.00    3:39.47   18  
     1) Gaulrapp, Edward H M68          2) Cheadle, Richard O M73         
     3) Lyons, Thomas F M77             4) Barnes, Calvin W M86           
                  39.74     1:36.03 (56.29)   3:39.47 (2:03.44)                    
 
Men 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'C'                7:22.00    7:34.18   18  
     1) Cheadle, Richard O M73          2) Maher, Owen C M75              
     3) Scott, Richard A M75            4) Barnes, Calvin W M86           
                  59.12   2:02.01 (2:02.01)     2:47.88 (45.87)   3:40.77 (1:38.76)
        4:31.65 (50.88)   5:33.23 (1:52.46)     6:31.51 (58.28)   7:34.18 (2:00.95)
 
Men 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'               12:50.00   13:47.19   18  
     1) Davis, James W M64              2) Gaulrapp, Edward H M68         
     3) Novell, Ken M M68               4) Barnes, Calvin W M86           
                  42.95   1:29.35 (1:29.35)                       3:02.13 (3:02.13)
        3:51.20 (49.07)   4:46.13 (1:44.00)   5:43.02 (2:40.89)   6:37.94 (3:35.81)
        7:15.50 (37.56)   7:59.12 (1:21.18)   8:46.00 (2:08.06)   9:33.37 (2:55.43)
                         11:38.57 (2:05.20)  12:43.77 (3:10.40)  13:47.19 (4:13.82)
 
Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                3:17.00    3:28.47   18  
     1) Sween, Niel L M75               2) Lyons, Thomas F M77            
     3) Sober, Harry M M67              4) Cheadle, Richard O M73         
                  50.73   1:53.61 (1:02.88)     2:33.51 (39.90)     3:28.47 (54.96)
 
Men 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'B'                6:47.00    7:25.02   18  
     1) Sween, Niel L M75               2) Durham, Richard S M69          
     3) Maher, Owen C M75               4) Novell, Ken M M68              
                  55.15   1:56.39 (1:56.39)     2:53.54 (57.15)   3:58.50 (2:02.11)
        4:55.99 (57.49)   6:08.61 (2:10.11)     6:42.67 (34.06)   7:25.02 (1:16.41)
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                1:57.40    1:55.67   18  
     1) Hibbard, Kate W26               2) Turner, Betsy W26              
     3) Gaines, Billy M29               4) Clear, Kirk W M43              
                  30.27     1:03.93 (33.66)     1:28.89 (24.96)     1:55.67 (26.78)
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                2:13.00    2:10.53   18  
     1) Stevenson, Chris L M46          2) Hibbard, Kate W26              
     3) Turner, Betsy W26               4) Gaines, Billy M29              
                  29.18     1:12.10 (42.92)     1:45.52 (33.42)     2:10.53 (25.01)
  2 Virginia Masters Swim Team-12  'B'                2:20.26    2:15.07   14  
     1) Clear, Kirk W M43               2) Webb, Katie W31                
     3) McKee, Michael R M25            4) Russo, Claire C W27            
                  32.22     1:15.62 (43.40)     1:44.61 (28.99)     2:15.07 (30.46)
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team-10  'A'                  4:55.55    5:13.22   18  
     1) Katsaros, Sheryl K W41          2) Baldwin, Craig M M36           
     3) Carlson, John M39               4) Carlson, Jennifer M W31        
                  42.91   1:27.50 (1:27.50)     2:06.84 (39.34)   2:49.96 (1:22.46)
        3:27.62 (37.66)   4:07.42 (1:17.46)     4:39.21 (31.79)   5:13.22 (1:05.80)
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'B'                2:13.45    2:25.82   18  
     1) Russo, Claire C W27             2) Webb, Katie W31                
     3) Gaulrapp, Edward H M68          4) Swiger, Ralph B M54            
                  31.27     1:03.40 (32.13)     1:44.94 (41.54)     2:25.82 (40.88)
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team-10  'A'                  2:41.41    2:30.07   18  
     1) Hajost, Cynthia M W50           2) Manheim, Frank T M80           
     3) Wymelenberg, Lynn A W55         4) Boyle, Michael F M59           
                  35.58     1:14.09 (38.51)     1:50.12 (36.03)     2:30.07 (39.95)
  2 Virginia Masters Swim Team-12  'C'                2:40.32    2:50.37   14  
     1) Umbdenstock, Kathy W59          2) Durrant, Betsy W69             
     3) Davis, James W M64              4) Sween, Niel L M75              
                  34.74     1:18.04 (43.30)     1:53.21 (35.17)     2:50.37 (57.16)
 
Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team-10  'A'                 12:15.15   13:44.65   18  
     1) Van Erden, Jayme K W25          2) Nobbe, Nick M72                
     3) Manheim, Lucy M W68             4) Manheim, Frank T M80           
                  33.26   1:10.18 (1:10.18)   1:48.34 (1:48.34)   2:26.27 (2:26.27)
        3:15.69 (49.42)   4:09.42 (1:43.15)   5:02.55 (2:36.28)   5:53.05 (3:26.78)
        6:46.63 (53.58)   7:47.01 (1:53.96)   8:53.68 (3:00.63)  10:04.27 (4:11.22)
       10:52.49 (48.22)  11:48.28 (1:44.01)  12:48.98 (2:44.71)  13:44.65 (3:40.38)
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  3 Virginia Masters Swim Team-12  'C'                3:12.31    3:17.39   12  
     1) Umbdenstock, Kathy W59          2) Walker, Laura S W73            
     3) Swiger, Ralph B M54             4) Novell, Ken M M68              
                  46.82   1:55.20 (1:08.38)     2:43.79 (48.59)     3:17.39 (33.60)
 
Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                6:10.00    7:01.44   18  
     1) Durham, Richard S M69           2) Martin, Judy W68               
     3) Maher, Owen C M75               4) Durrant, Betsy W69             
                  52.49   1:55.26 (1:55.26)     2:46.43 (51.17)   3:46.31 (1:51.05)
        4:29.56 (43.25)   5:18.84 (1:32.53)   7:01.44 (1:42.60)                    
 
Mixed 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                7:00.00    7:39.28   18  
     1) Martin, Judy W68                2) Gaulrapp, Edward H M68         
     3) Maher, Owen C M75               4) Walker, Laura S W73            
                  56.02   1:56.15 (1:56.15)     2:52.48 (56.33)   3:51.92 (1:55.77)
        4:49.46 (57.54)   6:03.63 (2:11.71)     6:25.07 (21.44)   7:39.28 (1:35.65)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 31                    
 
  1. Virginia Masters Swim Team         1266   2. Colonials 1776                      463
  3. Reston Masters Swim Team            415   4. Terrapin Masters                    306
  5. Unattached                          275   6. Pennypack Aquatic & Fitness Cl      200
  7. Montgomery Ancient Mariners         182   8. Garden State Masters                159
  9. Warrenton Masters Swim Team         148  10. Central Maryland YMCA Masters       147
 11. Asphalt Green Masters               138  12. Connecticut Masters                 126
 13. Curl Burke Masters Swimming, I      104  14. District Of Columbia Aquatics       103
 15. Michigan Masters                     96  16. Alexandria Masters Swimming          91
 17. Germantown Maryland Masters          87  18. Patriot Masters Swim Team            78
 19. Maryland Masters                     66  20. National Capital YMCA                59
 21. Quest Masters Swim Team              49  22. Fairfax County Masters               47
 23. New England Masters Swim Club        45  24. YMCA Indy SwimFit                    42
 25. North Carolina Masters Swimmin       41  26. Team Pittsburgh Masters              40
 27. Chelsea Piers Masters                39  28. DelmarvaAquaticMastersDogfish        32
 29. Columbia Masters Swim Team           31  29. Maine Masters Swim Club              31
 31. Arlington Masters                    29  32. Ward's Swim Club                     25
 32. DC Masters                           25  34. Anne Arundel Amphibians              23
 35. Snow Masters Swimming                19  36. O*H*I*O Masters Swim Club            18
 37. Health Unlimited Hurricanes          17  38. Talbot County Manta Rays             16
 38. DC Dept Of Recreation & Parks        16  40. North Baltimore Aquatic Club M        9
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 31                    
 
  1. Virginia Masters Swim Team          436   2. Colonials 1776                      193
  3. Reston Masters Swim Team            170   4. Terrapin Masters                    131
  5. Unattached                          115   6. Asphalt Green Masters               112
  7. Patriot Masters Swim Team            54   8. Montgomery Ancient Mariners          51
  9. Warrenton Masters Swim Team          50  10. Quest Masters Swim Team              49
 11. New England Masters Swim Club        45  12. Michigan Masters                     43
 13. Alexandria Masters Swimming          42  14. North Carolina Masters Swimmin       41
 15. Germantown Maryland Masters          35  16. Maryland Masters                     34
 17. DelmarvaAquaticMastersDogfish        32  18. Ward's Swim Club                     25
 19. YMCA Indy SwimFit                    24  19. Connecticut Masters                  24
 21. Garden State Masters                 23  21. Anne Arundel Amphibians              23
 23. Central Maryland YMCA Masters        21  24. Snow Masters Swimming                19
 25. District Of Columbia Aquatics        18  25. Arlington Masters                    18
 27. Health Unlimited Hurricanes          17  28. Curl Burke Masters Swimming, I       16
 29. Columbia Masters Swim Team           11                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 31                     
 
  1. Virginia Masters Swim Team          700   2. Colonials 1776                      270
  3. Pennypack Aquatic & Fitness Cl      200   4. Reston Masters Swim Team            191
  5. Terrapin Masters                    175   6. Unattached                          160
  7. Garden State Masters                136   8. Montgomery Ancient Mariners         131
  9. Central Maryland YMCA Masters       126  10. Connecticut Masters                 102
 11. Warrenton Masters Swim Team          98  12. Curl Burke Masters Swimming, I       88
 13. District Of Columbia Aquatics        85  14. National Capital YMCA                59
 15. Michigan Masters                     53  16. Germantown Maryland Masters          52
 17. Alexandria Masters Swimming          49  18. Fairfax County Masters               47
 19. Team Pittsburgh Masters              40  20. Chelsea Piers Masters                39
 21. Maryland Masters                     32  22. Maine Masters Swim Club              31
 23. Asphalt Green Masters                26  24. DC Masters                           25
 25. Patriot Masters Swim Team            24  26. Columbia Masters Swim Team           20
 27. YMCA Indy SwimFit                    18  27. O*H*I*O Masters Swim Club            18
 29. DC Dept Of Recreation & Parks        16  29. Talbot County Manta Rays             16
 31. Arlington Masters                    11  32. North Baltimore Aquatic Club M        9