Terrapin Cup Logo
Terrapin Cup 2009 Results
June 21, 2009
Eppley Recreation Center Natatorium, University of Maryland, College Park

Meet Manager: Jeff Strahota 5510 Grove St. Chevy Chase, MD 20815-3410 (240) 472-1481
Referee: Jim Carey
Stroke/Turn: Ellen Carey
Starter: Jerry Wisor
Stroke/Turn: Eric Nordlund
Sanction Number: 109-07

 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hertz, Lisa K             24 DAMD                             30.09  
  2 Brightwell, Jenna M       19 RMST                             33.72  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hertz, Lisa K             24 DAMD                           1:07.99  
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hertz, Lisa K             24 DAMD                           5:39.48  
            1:16.10   2:42.82 (1:26.72)   4:11.57 (1:28.75)   5:39.48 (1:27.91)
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hertz, Lisa K             24 DAMD                           1:18.10  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Jenna M       19 RMST                           3:16.29  
            1:34.74   3:16.29 (1:41.55)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Sherye          26 TCYS                             33.66  
  2 Hufford, Ellen U          27 ARMS                             40.11  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          28 TERR                           2:26.22  
            1:13.48   2:26.22 (1:12.74)                                        
  2 Hathaway, Sherye          26 TCYS                           2:44.18  
            1:22.15   2:44.18 (1:22.03)                                        
  3 Hufford, Ellen U          27 ARMS                           3:18.92  
            1:37.40   3:18.92 (1:41.52)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hufford, Ellen U          27 ARMS                           6:58.10  
            1:41.22   3:28.70 (1:47.48)   5:14.71 (1:46.01)   6:58.10 (1:43.39)
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          28 TERR                             35.06  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          28 TERR                           1:16.36  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          28 TERR                           2:39.90  
            1:19.70   2:39.90 (1:20.20)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hufford, Ellen U          27 ARMS                           1:02.67  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Sherye          26 TCYS                             36.48  
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      30 RMST                             29.75  
  2 Webb, Katie               30 VMST                             33.83  
  3 Erskine, Kara S           30 Unattached                       38.79  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      30 RMST                           1:03.95  
  2 Webb, Katie               30 VMST                           1:16.12  
  3 Erskine, Kara S           30 Unattached                     1:35.72  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      30 RMST                           2:26.20  
            1:13.12   2:26.20 (1:13.08)                                        
  2 Webb, Katie               30 VMST                           2:46.84  
            1:19.81   2:46.84 (1:27.03)                                        
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      30 RMST                           5:02.62  
            1:13.23   2:31.27 (1:18.04)   3:48.20 (1:16.93)   5:02.62 (1:14.42)
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer M      30 RMST                             32.89  
  2 Webb, Katie               30 VMST                             37.40  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Alison B           39 VMST                           1:11.64  
  2 Burkart, Dana M           38 Unattached                     1:12.44  
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Alison B           39 VMST                           5:26.18  
            1:17.41   2:40.71 (1:23.30)   4:04.77 (1:24.06)   5:26.18 (1:21.41)
  2 Burkart, Dana M           38 Unattached                     5:49.02  
            1:22.84   2:53.42 (1:30.58)   4:23.87 (1:30.45)   5:49.02 (1:25.15)
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burkart, Dana M           38 Unattached                       38.66  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burkart, Dana M           38 Unattached                     1:26.03  
  2 Moore, Alison B           39 VMST                           1:28.22  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burkart, Dana M           38 Unattached                       36.40  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen F       43 TERR                             31.43  
  2 Henry, Kristina T         44 TCYS                             36.02  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen F       43 TERR                           1:09.67  
  1 Henry, Kristina T         44 TCYS                           1:23.44  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen F       43 TERR                           2:31.60  
            1:14.04   2:31.60 (1:17.56)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen F       43 TERR                           5:20.79  
            1:15.07   2:37.92 (1:22.85)   4:00.87 (1:22.95)   5:20.79 (1:19.92)
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   43 GMUP                             35.35  
  2 Henry, Kristina T         44 TCYS                             45.77  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   43 GMUP                           1:17.78  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   43 GMUP                           2:51.82  
            1:24.27   2:51.82 (1:27.55)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen F       43 TERR                             36.47  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiggins, Lynda            47 TCYS                             40.68  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiggins, Lynda            47 TCYS                           1:35.43  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                           3:25.15  
            1:38.17   3:25.15 (1:46.98)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         49 RMST                             38.53  
  2 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                             51.76  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         49 RMST                           1:23.65  
  2 Morrin-Nordlund, Deborah  47 TERR                           1:56.93  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morrin-Nordlund, Deborah  47 TERR                             54.71  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morrin-Nordlund, Deborah  47 TERR                           1:58.37  
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie C      48 Unattached                       30.75  
  2 Wiggins, Lynda            47 TCYS                             47.55  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         49 RMST                           1:28.58  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                           4:14.36  
            2:05.07   4:14.36 (2:09.29)                                        
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Temple, Diana L           52 TCYS                           1:26.49  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Temple, Diana L           52 TCYS                           3:06.84  
            1:33.27   3:06.84 (1:33.57)                                        
  2 Reed, Lisa C              51 ANCM                           3:21.01  
            1:34.59   3:21.01 (1:46.42)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Lisa C              51 ANCM                           7:16.24  
            1:42.07   3:33.36 (1:51.29)   5:26.88 (1:53.52)   7:16.24 (1:49.36)
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Temple, Diana L           52 TCYS                           1:49.42  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Temple, Diana L           52 TCYS                           1:51.86  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Lisa C              51 ANCM                             47.73  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Lisa C              51 ANCM                           3:52.49  
            1:56.18   3:52.49 (1:56.31)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        58 VMST                             35.43  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        58 VMST                           1:17.73  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        58 VMST                           2:58.31  
            1:25.39   2:58.31 (1:32.92)                                        
  2 Paterline, Diane G        55 HUH                            3:28.69  
            1:41.18   3:28.69 (1:47.51)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Konits, Cindy G           55 MARY                           7:32.41  
            1:49.14   3:44.92 (1:55.78)   5:39.97 (1:55.05)   7:32.41 (1:52.44)
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        58 VMST                             47.04  
 -- Konits, Cindy G           55 MARY                                DQ  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        58 VMST                           1:39.87  
  2 Paterline, Diane G        55 HUH                            1:49.97  
  3 Konits, Cindy G           55 MARY                           1:51.37  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Konits, Cindy G           55 MARY                           3:57.33  
            1:57.59   3:57.33 (1:59.74)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Konits, Cindy G           55 MARY                           1:14.11  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paterline, Diane G        55 HUH                            3:56.88  
            1:59.79   3:56.88 (1:57.09)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              60 ANCM                             39.81  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              60 ANCM                           1:28.68  
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              60 ANCM                           3:11.23  
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       63 ANCM                             49.62  
  2 Gregory, Kathryn S        63 VMST                             52.00  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregory, Kathryn S        63 VMST                           1:49.33  
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregory, Kathryn S        63 VMST                           4:06.73  
            2:04.13   4:06.73 (2:02.60)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       63 ANCM                             46.00  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       63 ANCM                           1:39.68  
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       63 ANCM                           3:34.60  
            1:46.41   3:34.60 (1:48.19)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       63 ANCM                             40.85  
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregory, Kathryn S        63 VMST                           4:00.62  
            1:59.73   4:00.62 (2:00.89)                                        
 
Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregory, Kathryn S        63 VMST                           8:35.07  
            2:06.97   4:19.49 (2:12.52)   6:41.15 (2:21.66)   8:35.07 (1:53.92)
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                             35.26  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                           1:23.86  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                           3:04.63  
            1:29.87   3:04.63 (1:34.76)                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           72 VMST                             44.23  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           72 VMST                           1:37.85  
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           72 VMST                             52.67  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           72 VMST                           1:52.22  
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          75 1776                             59.78  
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          75 1776                           2:13.00  
 
Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          75 1776                           4:54.70  
            2:23.69   4:54.70 (2:31.01)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          75 1776                           1:00.14  
 
Women 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          75 1776                           2:21.20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hasbrouck, Nick           23 TERR                             33.40  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hasbrouck, Nick           23 TERR                           1:13.96  
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hasbrouck, Nick           23 TERR                           2:46.51  
            1:21.13   2:46.51 (1:25.38)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hasbrouck, Nick           23 TERR                             32.47  
  
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Scott            29 Unattached                       29.89  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       29 TERR                           1:02.67  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       29 TERR                           2:18.71  
            1:07.13   2:18.71 (1:11.58)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       29 TERR                           4:45.40  
            1:07.98   2:21.34 (1:13.36)   3:34.27 (1:12.93)   4:45.40 (1:11.13)
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Scott            29 Unattached                       39.27  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       29 TERR                           1:15.32  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Scott            29 Unattached                       33.47  
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Patrick          31 Unattached                       27.76  
  2 Preddy, Donovan           31 PAFC                             28.10  
  3 Sugar, David M            30 NBAC                             36.89  
  4 Nakano, Tetsuaki          31 TERR                             39.10  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Sugar, David M            30 NBAC                           1:25.16  
  3 Nakano, Tetsuaki          31 TERR                           1:25.64  
 -- Richard, Jean-Philippe    33 DCAC                               SCR  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sugar, David M            30 NBAC                           3:06.48  
            1:25.87   3:06.48 (1:40.61)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sugar, David M            30 NBAC                           6:50.68  
            1:30.67   3:17.45 (1:46.78)   5:05.31 (1:47.86)   6:50.68 (1:45.37)
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Patrick          31 Unattached                       39.56  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Preddy, Donovan           31 PAFC                             37.45  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    33 DCAC                           1:19.10  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    33 DCAC                           2:51.34  
            1:20.99   2:51.34 (1:30.35)                                        
 -- Sugar, David M            30 NBAC                                DQ  
            2:16.28        DQ (2:29.90)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    33 DCAC                             29.01  
  2 Wheeler, Patrick          31 Unattached                       30.19  
  3 Preddy, Donovan           31 PAFC                             32.06  
  4 Nakano, Tetsuaki          31 TERR                             49.52  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          39 TERR                             26.70  
  2 Hannesschlager, Michael   35 FXCM                             27.50  
  3 Carlson, John             38 RMST                             30.50  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, John             38 RMST                           1:11.88  
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, John             38 RMST                             39.48  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          39 TERR                             35.01  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          39 TERR                             28.81  
  2 Hannesschlager, Michael   35 FXCM                             30.09  
  3 Carlson, John             38 RMST                             33.16  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         40 ANCM                             25.81  
  2 Wolf, Paul R              43 Unattached                       27.80  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Toy, Raymond              42 CMYM                           1:11.91  
  2 Wolf, Paul R              43 Unattached                     1:21.32  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Paul R              43 Unattached                     2:27.14  
            1:09.38   2:27.14 (1:17.76)                                        
  2 Toy, Raymond              42 CMYM                           2:50.28  
            1:22.47   2:50.28 (1:27.81)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         40 ANCM                             30.51  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Toy, Raymond              42 CMYM                           1:35.42  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         40 ANCM                           2:34.09  
            1:14.48   2:34.09 (1:19.61)                                        
  2 Williams, Neill C         41 DCAC                           2:36.70  
            1:15.48   2:36.70 (1:21.22)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill C         41 DCAC                           2:44.16  
            1:17.08   2:44.16 (1:27.08)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Roddin, Jeffrey H         40 ANCM                             28.39  
  3 Toy, Raymond              42 CMYM                             35.72  
 -- Wolf, Paul R              43 Unattached                         SCR  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill C         41 DCAC                           1:01.73  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Roddin, Jeffrey H         40 ANCM                               SCR  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goins, Todd               48 WAVA                             31.22  
  2 Payne, Stephen D          48 TERR                             33.85  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay T              46 FXCM                           1:05.11  
  2 Harris, Mark E            47 FBST                           1:08.30  
  3 Goins, Todd               48 WAVA                           1:12.34  
  4 Payne, Stephen D          48 TERR                           1:20.10  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Mark E            47 FBST                           2:32.74  
            1:12.30   2:32.74 (1:20.44)                                        
  2 Payne, Stephen D          48 TERR                           3:03.20  
            1:28.28   3:03.20 (1:34.92)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           47 WAVA                           5:26.19  
            1:18.66   2:43.78 (1:25.12)   4:07.27 (1:23.49)   5:26.19 (1:18.92)
  2 Payne, Stephen D          48 TERR                           6:41.99  
            1:34.42   3:17.58 (1:43.16)   4:59.89 (1:42.31)   6:41.99 (1:42.10)
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             48 ANCM                             29.14  
  2 Goins, Todd               48 WAVA                             44.98  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             48 ANCM                           1:03.03  
  2 Kress, Jay T              46 FXCM                           1:18.02  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             48 ANCM                           2:24.65  
            1:10.23   2:24.65 (1:14.42)                                        
  2 Kress, Jay T              46 FXCM                           2:55.92  
            1:26.63   2:55.92 (1:29.29)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Mark E            47 FBST                             38.78  
  2 Goins, Todd               48 WAVA                             42.40  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay T              46 FXCM                           1:23.90  
  2 Harris, Mark E            47 FBST                           1:25.75  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Mark E            47 FBST                           3:11.38  
            1:30.79   3:11.38 (1:40.59)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             48 ANCM                             27.56  
  1 Worst, Jeremy A           47 WAVA                             29.73  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           47 WAVA                           1:08.82  
  2 Kress, Jay T              46 FXCM                           1:12.86  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy A           47 WAVA                           2:46.06  
            1:18.82   2:46.06 (1:27.24)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reider, Pete J            54 Unattached                       28.31  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nealis, James E           52 TERR                           3:18.41  
            1:35.35   3:18.41 (1:43.06)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reider, Pete J            54 Unattached                       33.87  
  2 Novitske, Ray             54 ALEX                             49.87  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nealis, James E           52 TERR                           3:48.38  
            1:54.17   3:48.38 (1:54.21)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             54 ALEX                             41.50  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reider, Pete J            54 Unattached                       29.94  
  2 Novitske, Ray             54 ALEX                             42.57  
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beisel, Dan               57 CMYM                             35.55  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gandee, Brad              55 GMUP                           1:01.95  
  2 Dougherty, Stephen P      58 ABM                            1:07.75  
  3 Beisel, Dan               57 CMYM                           1:19.48  
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         58 Unattached                       34.23  
  2 Beisel, Dan               57 CMYM                             42.74  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         58 Unattached                     1:15.97  
  2 Beisel, Dan               57 CMYM                           1:32.01  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         58 Unattached                     2:54.58  
            1:24.38   2:54.58 (1:30.20)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Michael        57 MARY                             37.81  
  2 Hoffman, Charles L        59 TERR                             39.68  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Michael        57 MARY                           1:25.98  
  2 Dougherty, Stephen P      58 ABM                            1:26.04  
  3 Hoffman, Charles L        59 TERR                           1:30.07  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Michael        57 MARY                           3:15.36  
            1:32.88   3:15.36 (1:42.48)                                        
  2 Hoffman, Charles L        59 TERR                           3:18.98  
            1:38.17   3:18.98 (1:40.81)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      58 ABM                              32.63  
  2 Beisel, Dan               57 CMYM                             37.59  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      58 ABM                            1:15.82  
  2 Ehrlinger, Michael        57 MARY                           1:22.69  
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        63 GMUP                             33.68  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        63 GMUP                           1:17.99  
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Jerry R            60 CMYM                           7:28.34  
            1:45.43   3:42.65 (1:57.22)   5:38.74 (1:56.09)   7:28.34 (1:49.60)
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        63 GMUP                             40.31  
  2 Meyer, Jerry R            60 CMYM                             43.02  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        63 GMUP                           1:29.78  
  2 Meyer, Jerry R            60 CMYM                           1:35.97  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Jerry R            60 CMYM                           3:25.63  
            1:40.92   3:25.63 (1:44.71)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Long, Bob W               60 ADMS                             39.02  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Long, Bob W               60 ADMS                           1:30.92  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Long, Bob W               60 ADMS                           3:40.53  
            1:43.50   3:40.53 (1:57.03)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         66 GERM                           7:07.03  
            1:45.57   3:38.31 (1:52.74)   5:30.93 (1:52.62)   7:07.03 (1:36.10)
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         66 GERM                             45.54  
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         66 GERM                           4:34.26  
            2:13.63   4:34.26 (2:20.63)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard L         69 Unattached                       39.34  
  2 Robinson, David L         66 GERM                             40.28  
 
Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         66 GERM                           1:50.95  
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerson, Gordon M          73 RMST                           9:18.28  
            2:13.25   4:37.72 (2:24.47)   6:59.99 (2:22.27)   9:18.28 (2:18.29)
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerson, Gordon M          73 RMST                           1:02.21  
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          74 VMST                             57.06  
  2 Gerson, Gordon M          73 RMST                           1:07.22  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          74 VMST                           2:10.37  
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          74 VMST                           4:45.64  
            2:18.74   4:45.64 (2:26.90)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          74 VMST                           4:39.27  
            2:18.66   4:39.27 (2:20.61)                                        
 
Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard A          74 VMST                          10:06.91  
            2:51.07   5:11.58 (2:20.51)   7:49.24 (2:37.66)  10:06.91 (2:17.67)
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          79 RMST                             36.47  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          79 RMST                           1:42.91  
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          79 RMST                             52.63  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          79 RMST                           1:51.24  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank T          79 RMST                           4:05.68  
            2:00.94   4:05.68 (2:04.74)                                        
 
Mens 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters  'B'                                       1:51.85  
     1) Doane, Michael P M39            2) Hasbrouck, Nick M23            
     3) Strahota, Jeffrey R M29         4) Kirwan, Michael M24            
              56.28     1:51.85 (55.57)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters  'A'                                       2:38.42  
     1) Nakano, Tetsuaki M31            2) Nivera, Eileen W48             
     3) Corbin, Diana W41               4) Payne, Stephen D M48           
            1:19.88   2:38.42 (1:18.54)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'B'                               2:38.27  
     1) Manheim, Frank T M79            2) O'Reilly, Jennifer M W30       
     3) Carlson, John M38               4) Brightwell, Jenna M W19        
  2 Terrapin Masters  'C'                                       3:14.16  
     1) Nealis, James E M52             2) Nivera, Eileen W48             
     3) Payne, Stephen D M48            4) Corbin, Diana W41              
            1:43.35   3:14.16 (1:30.81)                                        
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'A'                               2:41.64  
     1) Manheim, Frank T M79            2) Brightwell, Jenna M W19        
     3) Gerson, Gordon M M73            4) Brightwell, Kim M W49          
            1:14.69   2:41.64 (1:26.95)